Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Do sądu trafił akt oskarżenia zawierający ponad 100 zarzutów korupcyjnych

Do Sądu Okręgowego w Zamościu wpłynął akt oskarżenia przeciwko dwóm pracownikom jednego ze Starostw Powiatowych. 61-letni Waldemar S. i 62-letni Zdzisław K. usłyszeli łącznie 125 zarzutów, z czego 108 o charakterze korupcyjnym.

Mężczyźni w zamian za wręczone korzyści majątkowe dokonywali m.in. legalizacji samowoli budowlanych, wstrzymywali zarządzone czynności kontrolne, a także tworzyli fikcyjne dokumenty związane z procesem uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Grozi im teraz do 10 lat więzienia.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w 2009 roku przez Prokuraturę Okręgowa w Zamościu, na podstawie materiałów operacyjnych funkcjonariuszy z Wydziału dw. Z Korupcją KWP w Lublinie. Śledztwo dotyczy czynów korupcyjnych: przyjmowania łapówek, przekroczenia uprawnień, bądź niedopełnienia obowiązków przez pracowników Starostwa Powiatowego.

W trakcie prowadzonego śledztwa policjanci wspólnie z prokuraturą ustalili, że podejrzani w celu osiągnięcia korzyści majątkowych dokonywali m.in. legalizacji samowoli budowlanych, wstrzymywali zarządzone czynności kontrolne, a także tworzyli fikcyjne dokumenty związane z procesem uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Śledczy zabezpieczyli tysiące dokumentów dotyczących kilkuset inwestycji budowlanych na terenie powiatu janowskiego. Dotychczas 5 osobom przedstawiono łącznie około 200 zarzutów, funkcjonariusze przesłuchali blisko 600 świadków, zabezpieczyli ponad 105 tys. złotych.

Obecnie do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko dwóm podejrzanym. Jak ustalono, mężczyźni pełniąc funkcję pracowników Starostwa Powiatowego dopuścili się szeregu naruszeń prawa. 61-letni Waldemar S. usłyszał 75 zarzutów, natomiast 62-letniemu Zdzisławowi K. przedstawiono 50 zarzutów. Przedstawione zarzuty dotyczą wykonywania przez nich obowiązków służbowych. Mężczyźni tworzyli dokumenty niezbędne do uzyskania decyzji o pozwolenie na budowę oraz przyjęcia zgłoszenia wykonania robót budowlanych. Sami przygotowywali dokumentację, a następnie ją zatwierdzali, tworzyli fikcyjne dokumenty, dokonywali legalizacji samowoli budowlanej. W zamian przyjmowali łapówki w kwotach od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

W trakcie prowadzonego śledztwo wobec Waldemara S. i Zdzisława K. zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwocie 20 tys. zł i 10 tys. zł, zakaz wykonywania czynności służbowych. Dodatkowo wobec Waldemara S. zastosowany został zakaz opuszczania kraju.

Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy.

(KWP w Lublinie / mw)

Źródło: policja.pl

Zobacz artykuł na stronie Policji

 

Opublikowano w dniu 19.01.2015 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry