Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zdemaskować skorumpowanych

„Zdemaskować skorumpowanych” (Unmask the Corrupt) – to hasło jednej z kampanii prowadzonej przez Transparency International (TI), międzynarodową organizację społeczną pełniącą wiodącą rolę w walce z korupcją.

TI zachęca do wsparcia kampanii przekonując, że już czas by uniemożliwić skorumpowanym osobom dalsze ukrywanie ich tożsamości i nielegalnej działalności. Zdaniem organizacji, skorumpowani politycy i ludzie świata biznesu wciąż unikają odpowiedzialności, w zamian korzystając z luksusowego stylu życia finansowanego przez zawłaszczone pieniądze publiczne i nielegalne fundusze transferowane za pomocą  podejrzanych firm.

Jak pisze TI na stronie internetowej kampanii przy okazji ujawniania przestępczego mechanizmu – jeśli korupcja i kradzież to twój sposób na wzbogacanie się, nic dziwnego, że wolałbyś ukryć swoje pieniądze. Wszystko czego potrzeba, to anonimowa lub fasadowa firma, której dane rzeczywistego właściciela są ukryte. Założenie takiej firmy zajmuje 10 minut i wymaga jedynie dostępu do internetu i karty kredytowej. Po założeniu takiej firmy można otwierać konta bankowe – nikt nie będzie wiedział, skąd pochodzą przepływające przez nie środki.

Organizacja stawia sobie za cel ukazanie ogromnego rozmiaru problemu. Jako przykład podaje budynek znajdujący się w stanie Delaware w Stanach Zjednoczonych, w którym zarejestrowanych jest 285 tysięcy różnych firm. TI poddaje w wątpliwość, by wszystkie z nich faktycznie prowadziły działalność biznesową.

TI na całym świecie organizuje liczne inicjatywy, mające na celu zwrócenie uwagi na ten problem. W tym celu wystosowała także list otwarty (EN) do przywódców państw należących do Grupy G20, w którym kładzie nacisk na konieczność upublicznienia nazwisk faktycznych właścicieli firm i uniemożliwienie im korzystania z luksusów, zdobytych za przywłaszczone pieniądze.

Organizatorzy zachęcają do włączenia się w kampanię i proszą o jej wsparcie poprzez media społecznościowe. Jak twierdzą, taka pomoc umożliwi podtrzymywanie presji wywieranej na światowych przywódców w powyższej sprawie.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej kampanii, pod adresem www.transparency.org/unmask_the_corrupt/en/.

Źródło: transparency.org

 

Opublikowano w dniu 9.01.2015 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry