Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Marszałek Sejmu RP o wyjazdach zagranicznych posłów

W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie informacjami nt. nieprawidłowości przy rozliczaniu zagranicznych wyjazdów służbowych posłów, Marszałek Sejmu wydał oświadczenie, w którym zapowiada kontrole i liczne zmiany w zakresie rozliczania posłów z podróży służbowych.

Na wniosek Marszałka powołana zostanie komisja ds. wyjazdów zagranicznych parlamentarzystów, której zadaniem będzie zbadanie, czy uchwała w sprawie ich wyjazdów i trybu wypłat należności w związku z delegacjami zagranicznymi jest właściwie realizowana. Komisja składać się będzie z audytorów i przedstawicieli Komisji Regulaminowej występujących w charakterze obserwatorów.

Na stronie internetowej Sejmu udostępnione zostały informacje o szczegółach wszystkich tego typu wyjazdów zagranicznych w obecnej kadencji Sejmu. Uruchomiono także specjalny adres e-mail: antykorupcja@sejm.gov.pl, poprzez który każdy obywatel ma możliwość zgłoszenia  spraw budzących wątpliwości.

Podjęta została także decyzja o powołaniu pełnomocnika ds. procedur antykorupcyjnych.

Marszałek Sejmu zapowiedział również przedstawienie projektu wzmocnienia pozycji Komisji Etyki Poselskiej oraz wprowadzenie zmian w zasadach rozliczeń finansowych. Zgodnie z projektem zmiany uchwały Prezydium rozliczenie wyjazdu będzie możliwe dopiero po złożeniu sprawozdania merytorycznego, a wypłata tzw. kilometrówki nastąpi po przedstawieniu rachunków za paliwo. Zapowiedziana została także propozycja wprowadzenia limitu zasięgu kilometrowego wyjazdów.

Jak poinformował Radosław Sikorski, na stronach sejmowych posłów utworzone zostaną dodatkowe zakładki „aktywność międzynarodowa posła”, na których publikowane będą zarówno informacje o wyjazdach, jak i merytoryczne sprawozdania z przebiegu wizyt.

Więcej informacji nt. rozliczania zagranicznych wyjazdów służbowych posłów dostępnych jest na stronie internetowej Sejmu RP pod adresem sejm.gov.pl.

Źródło: sejm.gov.pl

 

Opublikowano w dniu 14.11.2014 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

 

do góry