Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Powoływali się na wpływy w WORD

Policjanci z Kielc zatrzymali cztery osoby, w tym jedną kobietę - lekarkę na co dzień pracującą w jednej z przychodni na terenie powiatu kieleckiego. Zatrzymani mężczyźni podejrzewani są o powoływanie się na wpływy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kielcach. W zamian za korzyści majątkowe obiecywali uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy.

Jeden z nich pośredniczył m.in. w załatwianiu zwolnień lekarskich, o których wystawianie - jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów - podejrzewana jest zatrzymana kobieta.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, na co dzień zajmujący się zwalczaniem korupcji, od pewnego czasu przyglądali się działalności trzech mężczyzn. Jeden z nich to 64-letni były właściciel jednej ze szkół jazdy w Kielcach, drugi to 57-letni właściciel jędrzejowskiej szkoły jazdy, aktualnie prowadzący swoją działalność w zakresie szkolenia przyszłych kierowców, natomiast kolejny mężczyzna to 62-letni mieszkaniec pow. kieleckiego.

Z zebranych przez funkcjonariuszy informacji i zgromadzonego na tym etapie materiału dowodowego wynika, że mężczyźni, powołując się na wpływy w kieleckim WORD, obiecywali załatwienie pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy, w zamian za otrzymane korzyści majątkowe.

W grę wchodziły różne kategorie prawa jazdy. Jak wstępnie ustalono, kwoty jakie żądali mężczyźni wahały się od 500 do blisko 2 tys. złotych, a przestępczy proceder miał trwać od marca ubiegłego roku.

Jak ustalili policjanci,  62-latek, jak i pozostali dwaj mężczyźni, wyrabiali przekonanie wśród potencjalnych kandydatów na kierowców, którzy właśnie w taki sposób chcieli uzyskać uprawnienia, że są w stanie „załatwić” pozytywny wynik egzaminu.

62-latek podejrzewany jest również o pośredniczenie w uzyskaniu zwolnień lekarskich, a także świadczeń rentowych. Na tym etapie śledczy ustalili, że mężczyzna za tę ostatnią usługę żądał 2 tys. złotych. Później swoją ofertę wycenił na kilka tysięcy więcej. W procederze wystawiania zwolnień lekarskich miała mieć swój udział 77-letnia lekarka, pracująca w podkieleckiej przychodni. Śledczy podejrzewają kobietę, że w zamian za korzyści majątkowe wypisywała zwolnienia lekarskie.

Trzej mężczyźni zostali zatrzymani wczoraj, w swoim miejscu zamieszkania, natomiast kobieta - w miejscu swojej pracy.

Śledztwo w tej sprawie, prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Kielce – Zachód w Kielcach. Policjanci ponadto zgromadzili materiał dowodowy i zabezpieczyli dokumentację dotyczącą tej sprawy. Przesłuchali również kilka osób, podejrzewanych o wręczenie korzyści majątkowych.

Wobec trójki z zatrzymanych osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów, zakazów opuszczania kraju oraz poręczeń majątkowych. Dodatkowo zatrzymaną lekarkę zawieszono w prawie do wykonywania zawodu. Wobec 62-latka złożono wniosek o tymczasowy areszt.

Jak podkreślają śledczy, sprawa nie jest jeszcze zamknięta i nie wykluczone, że podobnych osób, które w nieuczciwy sposób chciały uzyskać uprawnienia może być więcej.

(KWP w Kielcach / mg)

Źródło: policja.pl

 

Zobacz artykuł na stronie Policji

 

do góry