Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Apel o walkę z rosnącą nierównością

85 najbogatszych na świecie osób uzbierało majątek o równowartości tego, co posiada 3,5 miliarda najbiedniejszych ludzi – wynika z raportu opublikowanego przez organizację charytatywną Oxfam w przeddzień rozpoczęcia tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

W raporcie zatytułowanym „Praca dla nielicznych” (ang. „Working for the Few”), jego autorzy wskazują na powiększającą się przepaść między niewielką grupą bogatej elity i setkami milionów coraz bardziej ubogich ludzi. Jak wynika z opracowania, 10 procent globalnej populacji jest w posiadaniu 86 procent światowego bogactwa, podczas gdy 70 procent najuboższych dysponuje wyłącznie 3 procentami globalnych zasobów.

Autorzy raportu ostrzegają, że pogłębianie takiego stanu rzeczy może doprowadzić do buntu społecznego przeciwko narastającej nierówności i korupcji, w szczególności ze strony młodych ludzi niewidzących dla siebie perspektyw. W raporcie zaznaczono, że tak potężna koncentracja środków w rękach nielicznej grupy osób stanowi poważne zagrożenie dla stabilności społeczeństw.

Oxfam zaapelowała do przywódców zgromadzonych przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego o podjęcie zobowiązań niezbędnych do przeciwdziałania rosnącej fali nierówności.

 

Źródła:

http://www.oxfam.org/en/policy/working-for-the-few-economic-inequality

http://business.time.com/2014/01/20/worlds-85-wealthiest-people-as-rich-as-3-5-billion-poorest/

http://politicsofpoverty.oxfamamerica.org/2014/01/oxfam-target-billionaires-davos/

do góry