Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mapa korupcji IO w Soczi

Aleksiej Nawalny – rosyjski działacz antykorupcyjny i opozycjonista uruchomił w poniedziałek nową stronę internetową – swoistą interaktywną mapę korupcji i nieprawidłowości mających miejsce przy okazji przygotowań do zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Soczi.

Igrzyska odbywać się będą w dniach 7-23 lutego tego roku. Na ich przygotowania Rosja wydała blisko 51 miliardów dolarów, czyniąc je tym samym najbardziej kosztownym tego typu wydarzeniem w dotychczasowej historii olimpiad zimowych.

Nowo uruchomiona strona wita odwiedzających ją internautów hasłem „SOCHI 2014. ENCYCLOPEDIA OF SPENDING”, jasno wskazując na jej przesłanie, którym jest przybliżenie ogromu wydatków poniesionych w związku z organizacją Igrzysk. Hasłu towarzyszy zapewnienie o dumie wynikającej z faktu organizacji olimpiady w Soczi. Przełamane jest ono jednak rozgoryczeniem z powodu uczynienia z Igrzysk źródła dochodu dla wysokich państwowych figur.

Na stronie dostępne są dane i informacje dotyczące szczegółów finansowania oraz powiązań urzędników i biznesmenów, którzy najbardziej skorzystali na organizacji Igrzysk. Autorzy opierają się na wynikach samodzielnie prowadzonych śledztw, doniesieniach prasowych i innych analizach.

Choć Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi jeszcze się nie rozpoczęły, wydaje się, że nazwiska zwycięzców już są znane. Bo jak piszą autorzy strony, „sportowcy to nie jedyni zawodnicy Igrzysk w Soczi. Urzędnicy i biznesmeni również uczestniczą w olimpiadzie, czyniąc z niej źródło przychodu”. Z sylwetkami zwycięzców tej rywalizacji można zapoznać się bliżej na stronie sochi.fbk.info, dostępnej w języku angielskim i rosyjskim.

Źródła:

http://abcnews.go.com/Sports/wireStory/russian-campaigner-publishes-sochi-corruption-file-22161544

http://sochi.fbk.info/en/

do góry