Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Węgierskie społeczeństwo po stronie whistleblowera

W Budapeszcie odbyły się demonstracje poparcia dla Andrása Horvátha, który ujawnił korupcję w Krajowym Urzędzie ds. Podatków i Ceł (Nemzeti Adó- és Vámhivata – NAV).

Horváth, który był urzędnikiem NAV-u, oznajmił, że urząd przymyka oko na oszustwa podatkowe, jakich dopuszczają się duże korporacje. Jak podaje portal euronews.com – straty z tego tytuły mogą sięgać 3,3 miliarda euro rocznie.

Teraz whistleblowerem zajmie się prokuratura. Jego mieszkanie zostało przeszukane, a on sam może mieć postawione zarzuty o pomówienie. Ujawnienie tych rewelacji wzburzyło węgierską opinię publiczną. 28 grudnia 2013 roku ponad tysiąc osób wyszło na ulice stolicy Węgier w proteście przeciwko oszustwom podatkowym z udziałem dużych przedsiębiorstw.

Symbolem demonstracji stał się zielony folder skonfiskowany przez władze w domu Horvátha, w którym miał on przechowywać dowody nadużyć urzędu. Organizatorzy protestów solidaryzując się z byłym urzędnikiem, głoszą hasło „Ja też mam zielony folder” i namawiają innych do ujawniania nadużyć.

Na swojej stronie internetowej studenci zrzeszeni w Hallgatói Hálózat (HaHa) zamieścili apel o powołanie komisji parlamentarnej i przeprowadzenie niezależnego śledztwa.

Krajowy Urząd ds. Podatków i Ceł jest niezależnym organem administracji państwowej. Powstał w 2011 roku z połączenia Urzędu ds. Podatków i Kontroli Skarbowej oraz Policji Finansowej i Celnej. Jego zadaniem jest zarządzanie wpływami z  podatków sięgających 30 miliardów forintów dziennie.

 

Źródła:

http://www.euronews.com/2013/12/29/hungary-tax-whistleblower-people-who-expose-corruption-have-to-be-afraid/

http://budapestbeacon.com/news-in-brief/protesters-demonstrate-support-nav-whistleblower-andras-horvath/

http://en.nav.gov.hu/

http://hallgatoihalozat.blog.hu/

do góry