Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lista Kantasa może pogrążyć europejskie firmy

Antonis Kantas, były urzędnik greckiego ministerstwa obrony, zatrzymany w połowie grudnia 2013 roku w związku z korupcją przy zamawianiu czołgów od niemieckiego dostawcy, przekazał śledczym długą listę spółek, które korumpowały greckich urzędników.

Cztery dni zeznań przed sądem, 30 stron protokołu przesłuchań, w których Kantas ujawnił nazwiska 17 osób biorących udział w zamówieniach publicznych, wskazują na udział polityków i wpływowych biznesmenów w korupcyjnym procederze.

Portal amna.gr podaje, że tylko z okazji zakupu sprzętu od rosyjskiego dostawcy Kantas otrzymał łapówkę w wysokości 3 procent wartości kontraktu. Za zakup przez Grecję rosyjskiego przeciwpancernego pocisku rakietowego Kornet, Kantas otrzymał 3 miliony dolarów; za przeciwlotniczy zestaw rakietowy OSA – 1,7 miliona dolarów; za program obrony przeciwlotniczej Mirage 2000-5 – 800 tysięcy dolarów; za system uzbrojenia przeciwlotniczego ASRAD produkowany przez niemiecką STN ATLAS – około 1,5 miliona euro. Do tego doliczyć trzeba także kontrakty na łodzie podwodne i inne zamówienia sięgające późnych lat 80. ubiegłego wieku.

W korupcję może być uwikłana niemiecka firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW), która obok Ferrostalu zabiegała o kontrakty z greckim ministerstwem. Na początku stycznia br. media ujawniły także, że nieuczciwe praktyki mogły stać się udziałem także szwedzkiej Ericsson Microwave (spółka została zakupiona później przez Saab), której przedstawiciel w latach 90. ubiegłego wieku uczestniczył w zdobyciu kontraktu na radary. Kantas miał się przyznać do otrzymania od agenta firmy 240 tysięcy euro.

Antonis Kantas był zastępcą dyrektora ds. uzbrojenia w Ministerstwie Obrony Narodowej w latach 1996-2002. Obecnie przebywa w areszcie pod zarzutem korupcji. Dzięki przestępczej działalności mógł zgromadzić majątek wart kilkanaście milionów euro.

 

Źródła:

http://www.amna.gr/english/articleview.php?id=4621

http://www.grreporter.info/en/huge_bribes_ministry_defence/10428

http://www.hri.org/news/greek/ana/last/13-12-18.ana.html

http://www.thelocal.se/20140102/greek-corruption-case-implicates-swedish-arms-dealers

http://www.newgreektv.com/index.php/greece/item/2277-kantas-names-top-defense-contractors-as-his-benefactors

do góry