Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Za kratki za domaganie się przejrzystości

Chiński działacz społeczny, który domagał się, by czołowi funkcjonariusze państwowi ujawniali majątek, został postawiony w stan oskarżenia.

Xu Zhiyong zdobył rozgłos, także poza Chinami, dzięki kampaniom na rzecz rządów prawa, praw człowieka oraz przejrzystości w życiu publicznym. Jedna z zorganizowanych przez niego akcji objęła rozwinięcie w centrum Pekinu transparentów, na których widniały hasła wzywające prominentów Komunistycznej Partii Chin do ujawnienia zgromadzonych majątków.

Akcja najwyraźniej nie spodobała się adresatom apelu. W lipcu Xu został zatrzymany przez policję. 6 grudnia policja złożyła w prokuraturze akta sprawy, a już po tygodniu prokuratura oficjalnie postawiła mu zarzuty zakłócania porządku publicznego. Jest to o tyle zaskakujące, że, jak skomentował obrońca oskarżonego, zazwyczaj prokuratura potrzebuje około 1,5 miesiąca na przeanalizowanie porównywalnej ilości materiału dowodowego i podjęcia dalszych działań.

W przypadku uznania winnym stawianych mu zarzutów aktywiście grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Oskarżenie o zakłócanie porządku jest częstym wybiegiem władz w Chinach, by uciszyć przeciwników politycznych i niewygodne osoby.


Źródła:

http://www.washingtonpost.com/world/chinese-prosecutors-file-charges-against-leading-activist-xu-zhiyong/2013/12/13/9ee771a4-63e3-11e3-aa81-e1dab1360323_story.html

http://www.reuters.com/article/2013/12/13/us-china-activist-idUSBRE9BC0BW20131213

 

do góry