Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rosyjscy bankierzy o praniu pieniędzy

10 grudnia “The Moscow Times” zamieścił artykuł, w którym wskazuje, że w 2013 roku niemal dwukrotnie wzrosła skala procederu prania pieniędzy w związku z przyznawaniem zamówień publicznych przy jednocześnie niezmienionym poziomie ilości środków w nielegalnym obrocie.

Takie ustalenia wynikają z analizy ankiet przeprowadzonych wśród pracowników 100 banków w Rosji.

Nasilenie prania pieniędzy w związku z kontraktami rządowymi może, zdaniem cytowanego przez gazetę Andrieja Jakowlewa dyrektora Instytutu Analizy Przedsiębiorstw i Rynków Wyższej Szkoły Gospodarki, wynikać z zapowiedzi władz wprowadzenia z początkiem 2014 roku bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących zamówień publicznych.

Z powodu podejrzenia prania pieniędzy pod koniec listopada 2013 roku agencje prasowe informowały, że Bank Centralny Rosji odebrał licencję Master Bankowi.

Szefowa Banku Centralnego, Elvira Nabiullina, wyjaśniała, że “bank przedstawiał fałszywe dokumenty o swojej sytuacji finansowej, był także uwikłany w szarą strefę, nielegalne transakcje i łamał przepisy o zakazie prania pieniędzy”.

“The Wall Street Journal” komentował, że Master Bank jest największym bankiem, któremu odebrano licencję od początku kryzysu w 2008 roku.  Bank zajmuje 75 miejsce pod względem wielkości aktywów i trzecie pod względem rozmiarów sieci bankomatów.

Bank jest zarządzany przez Igora Putina, dalekiego krewnego obecnego prezydenta Rosji.

 

Źródła:

http://online.wsj.com/news/articles/SB10001424052702303653004579209643168586818

http://www.flarenetwork.org/learn/europe/article/russian_bank_closed_over_alleged_money_laundering.ht
http://www.themoscowtimes.com/business/article/bankers-say-money-laundering-on-state-contracts-doubled-in-2013/491175.html

 

do góry