Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Symptomy zmian w Chinach

Zhou Yongkang, jeden z dziewięciu członków Politbiura Komunistycznej Partii Chin, został osadzony w areszcie domowym.Chińskie władze prowadzą wobec niego śledztwo w sprawie korupcji. Gdyby doszło do skazania, Zhou byłby najwyższym rangą politykiem skazanym za przestępstwo od 1949 roku.

Bloomberg.com, powołując się na Willy Wo-Lap Lama z Uniwersytetu Chińskiego w Hongkongu, wyjaśnia, że we władzach Chin istnieje niepisana reguła zakazująca publicznego oskarżania członków Komitetu Stałego Partii. Zerwanie z tym zwyczajem oznaczałoby nową odsłonę w zwalczaniu korupcji.

Portal dodaje, że Zhou, był sprzymierzeńcem Bo Xilai, charyzmatycznego polityka typowanego na następnego przewodniczącego ChRL, skazanego za korupcję na dożywocie i konfiskatę majątku.

Bo usłyszał zarzuty m.in. przyjęcia łapówek o równowartości ponad 2 milionów i sprzeniewierzeń na kwotę o równowartości ponad 10 milionów złotych. Jak przypomina “The Washington Post”, Bo był wschodzącą gwiazdą Politbiura, przywodzącą na myśl Mao Zedonga. W Chongqing prowadził politykę zwalczania przestępczości i zmniejszania dysproporcji między bogatymi a biednymi, m.in. poprzez wprowadzenie programów socjalnych.

 

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/news/blogs-china-blog-25402320

http://edition.cnn.com/2013/09/21/world/asia/china-bo-xilai-verdict/?hpt=hp_t2

http://www.washingtonpost.com/world/asia_pacific/chinas-ousted-official-bo-xilai-convicted-of-corruption-sentenced-to-life-in-prison/2013/09/21/88b8d190-22b9-11e3-ad1a-1a919f2ed890_story_1.html

http://www.huffingtonpost.com/2013/12/04/zhou-bin-zhou-yongkang_n_4382996.html

 

do góry