Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

USA. Nikłe szanse na zaostrzenie przepisów

23 października br. w komisji Kongresu Stanów Zjednoczonych rozpoczęły się prace nad projektem ustawy zaostrzającej odpowiedzialność dyrektorów banków za pranie pieniędzy. Żeby wejść w życie projekt ustawy musi zostać przyjęty przez Kongres i Senat oraz podpisany przez prezydenta. Na stronie govtrack.us wskazano, że istnieje tylko 7 procent szans na przyjęcie ustawy przez komisję i tylko 1 procent na jej wejście w życie.

W uzasadnieniu projektu Ustawy o Odpowiedzialność Osób Fizycznych i Przeciwdziałaniu Praniu Pieniędzy (Holding Individuals Accountable and Deterring Money Laundering Act) - tzw. projektu Ustawy Watersa wskazuje się na olbrzymie skandale związane z praniem pieniędzy należących do karteli narkotykowych i grup terrorystycznych. Odpowiedzialność mieliby ponosić dyrektorzy tych banków, które ułatwiają pranie pieniędzy. Jeśli nowa ustawa weszłaby w życie, czołowi dyrektorzy, którzy złamią jej przepisy mogliby zostać usunięci ze stanowiska z zakazem podejmowania podobnej pracy w przyszłości.


Jednocześnie w ustawie zaznaczono, że każdego dnia w każdym urzędzie łamane są przepisy dotyczące zapobiegania tego typu przestępstwom.

Równolegle trwają prace nad projektem ustawy o przejrzystości spółek i współpracy z organami ścigania (Incorporation Transparency and Law Enforcement Assistance Act), która wymagałaby od podmiotów podania rzeczywistego właściciela firmy, a także udostępniania o niej innych wiarygodnych i aktualnych informacji.

Źródła:
http://www.ft.com/cms/s/0/10f997ea-3bfd-11e3-9851-00144feab7de.html#axzz2j6WeK6et
http://democrats.financialservices.house.gov/press/PRArticle.aspx?NewsID=1597
https://www.govtrack.us/congress/bills/113/hr3317
http://www.globalwitness.org/library/congress-moves-stamp-out-money-laundering-tax-dodging-and-corruptionZobacz
Projekt ustawy

do góry