Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Czeski fundusz antykorupcyjny

W Czechach utworzony został specjalny fundusz, za pomocą którego finansowane będą wymierzone w korupcję projekty. O utworzeniu Czeskiego Funduszu Otakara Motejla, poinformował jego menadżer - Jiri Knitl.

Fundusz został nazwany imieniem byłego czeskiego ministra sprawiedliwości i prezesa Sądu Najwyższego, który był pierwszym w kraju ombudsmanem. Otakar Motejl przez opinię publiczną postrzegany był jako urzędnik państwowy godny zaufania. Urząd ombudsmana pełnił przez dekadę, do śmierci w maju 2010 roku.


Fundusz jest zarządzany przez praski oddział sieci Fundacji Społeczeństwa Otwartego (Open Society Fundations - OSF Prague), który zapowiedział przekazanie 11,5 miliona czeskich koron wsparcia finansowego dla nowo utworzonego funduszu, którego celem jest walka z korupcją, działanie na rzecz dostępu do informacji i uczciwości.

Jak powiedział Knitl, pozostając w zgodzie ze spuścizną pierwszego czeskiego ombudsmana, fundusz został ustanowiony jako proste i przejrzyste narzędzie finansowania grup obywatelskich działających na rzecz zmniejszania korupcji i przyglądania się administracji państwowej.

Wśród członków założycieli Funduszu Otakara Motejla jest jego córka Kateřina Kulíšková, dyrektor organizacji humanitarnej People in Need - Šimon Pánek i politolog z Uniwersytetu Ekonomicznego w Pradze - Vladimíra Dvořáková.

OSF Prague zachęca także czeskich obywateli i przedstawicieli środowisk biznesowych do pieniężnego wspierania funduszu.

Pierwsze fundacje zaczęły powstawać poczynając od roku 1984  w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i w Rosji, stanowiąc wsparcie w czasie transformacji ustrojowej. Założycielem Open Society Foundations jest amerykański inwestor i filantrop George Soros. Aktualnie fundacje działają w Stanach Zjednoczonych i ponad 70 krajach Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Do sieci OSF należy Fundacja im. Stefana Batorego, założona przez George’a Sorosa i grupę przywódców polskiej opozycji demokratycznej lat 80-tych w 1988 roku.


Źródła:
http://www.ceskapozice.cz/en/news/society/osf-helps-launch-anti-graft-group-named-after-czech-ombudsman
http://www.ceskenoviny.cz/news/zpravy/new-czech-anti-corruption-fund-founded/751850
http://www.soros.org/
http://www.lenalubelska.pl/parlament-europejski,11,8,open-society-foundations-laureatem-europejskiej-nagrody-obywatelskiej--civi-europaeo-praemium.html

 

 

 

 

do góry