Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Demeonstracje w Kuwejcie

Kuwejt. Francuskie media podały informację o tysiącach demonstrantów w stolicy Kuwejtu domagających się dymisji rządu, w tym ustąpienia premiera Szejka Nassera Mohammada al-Ahmada Al-Sabaha. Oburzenie wywołał skandal korupcyjny z udziałem członków parlamentu.

 


W kuwejckim parlamencie zasiada 50 posłów, z których ponad 20 domaga sie stanowczych kroków przeciwko łapówkarzom.

 

Reuters Africa podaje, że protesty rozpoczęły się po zeszło miesięcznej publikacji w dzienniku „al-Qabas” informacji, iż na rachunki w niektórych lokalnych bankach wpłynęły podejrzanie wysokie przelewy od parlamentarzystów i członków ich rodzin.

Według portalu France24. były spiker parlamentu Ahmad al-Saadun oszacował sumę łapówek na 350 milionów dolarów.

Tamtejsza prokuratura już prowadzi śledztwo w sprawie co najmniej 9 członków parlamentu, których oskarża się o przyjmowanie łapówek.

France24.com zauważa, że w ciągu 7 lat Kuwejt znacznie osłabił swoją pozycję w Rankingu Percepcji Korupcji TI, spadając z 31. na 54. pozycję.

Od 2007 roku w kraju rząd zmieniano 6 razy, a parlament rozwiązywano trzykrotnie. Należy  przypomnieć, że głową państwa jest emir Sabah Al-Ahmad Al-Jabir Al-Sabah. Zbieżność z nazwiskiem premiera  Kuwejtu wynika z faktu, że od ponad 2 wieków Kuwejtem rządzi dynastia Al-Sabah.Źródła:

http://www.france24.com/en/20110921-kuwait-rally-demands-pm-quit-over-graft-scandal

http://af.reuters.com/article/energyOilNews/idAFL5E7KK16520110921

 

 

do góry