Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Prasa demaskuje korupcję kolejnego ministra

Po doniesieniach brazylijskiego dziennika „Folha de S.Paulo” do dymisji podał się minister turystyki Pedro Novais. Gazeta ujawniła, że z pieniędzy podatnika finansował prywatną służbę.

Jak donoszą media, w środę wieczorem, 14 września 2011 roku minister złożył rezygnację na ręce prezydent Dilmy Rousseff i została ona zaakceptowana. Tym samym minister ugiął się pod presją prasy i opinii publicznej, która od 2 dni żyła jego, jeśli nie bezprawnymi, to z pewnością nieetycznymi praktykami.


We wtorek bowiem „Folha” ujawnił, iż Novais w latach 2003-2010, kiedy piastował mandat poselski, zatrudnionej pomocy domowej wypłacał pensję ze środków publicznych. Kobieta, aczkolwiek de facto pracowała w domu państwa Novais, oficjalnie pozostawała zatrudniona przez Kongres Narodowy - brazylijski parlament, skąd też pobierała pensję. Jakby tego było mało, od stycznia 2011 roku, kiedy to Pedro Novais objął tekę ministra turystyki, zatrudniono ją jako recepcjonistkę w podległym mu resorcie.

Kolejny dzień przyniósł nowe rewelacje ze strony tego samego dziennika. Tym razem artykuł poświęcony był prywatnemu kierowcy żony ministra, który, jak ustalił „Folha”, również figuruje na liście płac Kongresu.

Minister odrzuca wszelkie oskarżenia, a swoją dymisję tłumaczy wolą dowiedzenia własnej niewinności. Wkrótce może mieć ku temu okazję, gdyż Prokurator Generalny poinformował, że nakazał wszczęcie postępowania w sprawie domniemanego sprzeniewierzenia środków publicznych.

Novais jest 5. ministrem w rządzie prezydent Rousseff, który musiał ustąpić ze stanowiska w ostatnich miesiącach, zaś 4. odchodzącym w atmosferze oskarżeń korupcyjnych. Jak jednak spekuluje prasa, głowa państwa może z tego ciągnącego się od tygodni kryzysu wyjść wzmocniona. Konsekwentnie deklaruje ona bowiem wolę rozprawienia się z korupcją w administracji, a pozbywanie się kolejnych ministrów oskarżanych o tego typu występki może w oczach opinii publicznej ten wizerunek utwierdzić.Źródła:

http://www1.folha.uol.com.br/poder/974264-ministro-pagou-governanta-com-verba-publica-por-7-anos.shtml

http://www1.folha.uol.com.br/poder/974861-ministro-do-turismo-usa-servidor-publico-como-motorista-da-mulher.shtml

http://story.japanherald.com/index.php/ct/9/cid/2411cd3571b4f088/id/844332/cs/1/ht

/Brazils%20tourism%20minister%20quits%20amid%20corruption%20charges/
 

 

 

do góry