Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Norwegia zamraża pomoc dla Afganistanu

Norweski MSZ ogłosił, że zamraża 280 milionów koron (157 milionów złotych), jakie miał przeznaczyć na pomoc dla Afganistanu. Jest to pokłosie skandalu korupcyjnego wokół Kabul Banku.

O decyzji władz w Oslo poinformował wiceminister spraw zagranicznych Espen Barth Eide. Wszelka wypłata środków będzie wstrzymana do czasu, aż rozwiązana zostanie sprawa Kabul Banku, zaś afgańskie władze rozwiążą kryzys w relacjach z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, jaki narósł na tym tle.


Ten największy w kraju prywatny bank znalazł się na krawędzi bankructwa przez malwersacje na potężną skalę, jakich dopuścili się jego pracownicy. Członkowie władz banku, wśród których znajduje się Mahmood Karzai, brat prezydenta Afganistanu Hamida Karzaia, pobrali pożyczki na kwotę równą około 2,7 miliarda polskich złotych, których nigdy nie zamierzali spłacić.

Minister Eide oświadczył, że norweska pomoc dla Kabulu ma za zadanie podnosić jakość rządzenia w tym kraju, zaś obecna sytuacja nie ma nic wspólnego z dobrymi rządami. Dlatego też dopóki IMF, który naciska na afgańskie władze, by podjęły w tej sprawie zdecydowane działania, oraz rząd prezydenta Karzaia nie osiągną kompromisu, Norwegia nie przejdzie nad tym do porządku dziennego.Źródła:

http://www.voanews.com/english/news/asia/south/Report-Norway-Suspends-Aid-to-Afghanistan-Over-Corruption-129300843.html

http://www.dawn.com/2011/09/06/norway-freezes-aid-to-afghanistan-over-corruption.html

 

 

do góry