Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Za korupcję może położyć głowę

Jak donoszą chińskie media, były pracownik państwowego operatora telekomunikacyjnego został skazany na śmierć za korupcję.Shi Wanzhong w latach 2002-2009 kierował oddziałem w prowincji Anhui należącej do Skarbu Państwa firmy telekomunikacyjnej China Mobile.

W tym okresie wspólnie z mężczyzną o nazwisku Tian Qu, ktory pełnił rolę pośrednika, miał przyjąć łapówkę na łączną sumę około 14 milionów złotych od niemieckiego potentata w dziedzinie telekomunikacji, firmy Siemens. Sąd w Prowincji Henan podtrzymał wyrok niższej instancji skazujący go na karę śmierci w zawieszeniu na 2 lata.


Gdy niemiecki gigant postanowił rozbudować własną pozycję na chińskim rynku, zatrudnił jako swojego przedstawiciela Tian Qu. Jego zadaniem było wynegocjowanie zamówień dla Siemensa od China Mobile. W tamtym czasie osobą odpowiedzialną za zawieranie umów na dostawy dla chińskiej firmy był właśnie Shi Wanzhong, prywatnie bliski znajomy Tian Qu.

W zamian za pomyślne pozyskanie dla reprezentowanej spółki kontraktów, otrzymał on wynagrodzenie w wysokości równowartości wspomnianych 14 milionów złotych, jako odsetek od wartości zamówień. Ową kwotę, jak ustalił sąd, mężczyźni podzielili pomiędzy siebie.

Sam proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, co uzasadniono ochroną tajemnic państwowych. Pośrednik skazany został na 15 lat pozbawienia wolności. Siemens natomiast nie poniósł jeszcze konsekwencji, jednak zgodnie z chińskim kodeksem karnym firma, która dopuszcza się przekupstwa zagrożona jest karą grzywny, zaś jej pracownicy za to odpowiedzialni do 5 lat pozbawienia wolności.Źródło:

http://www.shanghaidaily.com/nsp/Business/2011/06/21/China%2BMobile%2Bexecutive%2Bgets%2Bdeath%2Bin%2BSiemens%2Bbribery%2Bcase/

http://www.china.org.cn/china/2011-06/21/content_22831176.htm

 

 

do góry