Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ben Ali skazany na 35 lat

Były tunezyjski prezydent Ben Ali i jego małżonka zostali skazani na 35 lat więzienia za sprzeniewierzenie środków publicznych. Proces odbył się zaocznie, gdyż oboje uciekli do Arabii Saudyjskiej.

W poniedziałek, 20 czerwca 2011 roku, po zaledwie 6-godzinnym posiedzeniu sąd w Tunisie uznał obalonego zimą prezydenta Zine al-Abidine Ben Alego oraz byłą pierwszą damę Leilę Trabelsi winnymi zarzucanych im czynów. Za sprzeniewierzenie publicznych środków oraz nielegalne posiadanie biżuterii, zabytkowych artefaktów i środków w obcej walucie o wartości około 76 milionów złotych, sąd wymierzył im karę 35 lat pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości, odpowiednio 100 oraz 84 milionów złotych. Werdykt jest prawomocny.


Pełnomocnik obalonego prezydenta z Bejrutu odrzucił wszelką odpowiedzialność swojego klienta. Proces miał być umotywowany politycznie, jako sprawiedliwość wymierzana przez zwycięzców przegranym. Zasądzoną karę określił zaś mianem żartu. Na procesie Ben Alego reprezentowało 5 obrońców wyznaczonych z urzędu.

Prezydent Ben Ali wraz z żoną uciekł z Tunezji 14 stycznia 2011 roku po tygodniach protestów i rozruchów. Schronił się w Arabii Saudyjskiej, z której są małe szanse, żeby miał być wydany do ojczyzny. Jak sam twierdził, kraj opuścił, by wywieść w bezpieczne miejsce własną rodzinę, zaś sam zamierzał wrócić bez zbędnej zwłoki.

Poniedziałkowy wyrok skazujący nie jest końcem kłopotów z prawem Ben Alego. Niezależnie od tego, czy zdecyduje się wrócić, czy nie, czekają go kolejne procesy, ciążą bowiem na nim 93 zarzuty. Do 30 czerwca odroczony został proces, w którym Ben Ali odpowie za nielegalne posiadanie broni oraz narkotyków. Natomiast postępowania w najcięższych zarzutach, obejmujących zdradę stanu czy wydania rozkazu strzelania do demonstrantów, jeszcze nie zostały zamknięte. Rozpatrywane będą one jednak przez trybunał wojskowy.


Źródła:

http://www.guardian.co.uk/world/2011/jun/20/ben-ali-sentenced-35-years-jail

http://www.ft.com/cms/s/0/5e24e5e4-9b76-11e0-bbc6-00144feabdc0.html?ftcamp=rss#axzz1PtapY3sv

http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-13850227

 

 

do góry