Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Impeachment Blagojevicha

Senat stanu Illinois postanowił, stosunkiem głosów 59-0, o zastosowaniu instytucji impeachmentu wobec Roda Blagojevicha, kończąc w ten sposób drugą kadencję demokratycznego gubernatora. W drugim głosowaniu, przy takich samych proporcjach, ustawodawcy zatwierdzili decyzję, według której Blagojevich już nigdy nie będzie mógł pełnić publicznego urzędu. Pat Quinn (l.60), który również należy do Partii Demokratycznej,  został zaprzysiężony na nowego gubernatora.


Blagojevich przez pierwsze trzy dni bojkotował proces, nazywając zgromadzenie senatorów - „sądem kangurów”*. Jednak w czwartek, 29 stycznia 2009, w 47 minutowym, sentymentalnym i pokornym wystąpieniu prosił o umożliwienie dalszej pracy.

Impeachment dotyczł nie tylko zarzutów kryminalnych, ale również oskarżenia o złamanie prawa podczas zatrudniania pracowników stanowych; rozbudowanie, bez legislacyjnego zatwierdzenia, programu ochrony zdrowia i wydanie 2.6 miliona dolarów na szczepionki przeciw grypie, które zostały zmarnowane.

Werdykt senatorów kończył czterodniowe posiedzenie dotyczące pierwszego w historii stanu impeachmentu. Wcześniej przesłuchali oni cztery, nagrane przez FBI, rozmowy telefoniczne z udziałem Blagojevicha.

Rozmowy te, według prokuratora zajmującego się sprawą – Davida Ellisa, dotyczyły 100 tysięcy dolarów pochodzących od Johna Johnsona, operatora torów wyścigów konnych. Pieniądze miały pomóc w ustanowieniu prawa, które zezwalałoby na przeznaczenie części dochodów pochodzących z kasyn na przemysł związany z wyścigami konnymi.


Gubernator jeszcze przed końcem 2008 roku oczekiwał wspomnianej darowizny, chcąc uniknąć zastosowania się do nowych kodeksów etyki, mających wejść w życie na początku 2009 roku. Kodeksy te uważane są za kluczowe, zmieniające kierunki finansowania kampanii wyborczych, gdyż zabraniają otrzymywania darowizn od przedsiębiorców stanowych**.

Gubernator został aresztowany 9 grudnia w swoim domu na północnych przedmieściach Chicago. Według treści oskarżenia, nazwany przez FBI „Kandydat na senatora nr 5” oferował Blagojevichowi półtora miliona dolarów z przeznaczeniem na kampanię.

Stan Illinois dwukrotnie głosował w sprawie impeachmentu, 9 i 14 stycznia 2009 roku, uzyskując miażdżące poparcie dla usunięcia Blagojevicha ze stanowiska – odpowiednio głosami 114 – 1 i 117 – 1.

Prezydent Barack Obama w czwartek wieczorem, tuż po werdykcie Senatu Stanowego, powiedział :"Dziś kończy się bolesny epizod w historii Illinois(…). Przez wiele miesięcy, stan Illinois był dotknięty kryzysem przywództwa. Teraz niebo się rozchmurzyło”.

Rod R. Blagojevich był 40 gubernatorem stanu Illinois. Po raz pierwszy został wybrany w 2002 roku i ponownie w 2006. Blagojevich urodził się w Chicago w 1956, studiował na Northwestern University. W 1983 ukończył studia prawnicze. 9 grudnia 2008 Zgromadzenie Reprezentantów głosowało za jego usunięciem. 29 stycznia Senat podjął decyzję o usunięciu go z urzędu. Na trwającym 4 dni procesie nie zjawił się nikt, kto przemawiałby w jego obronie.

* sąd kangurowy lub sąd kangurów jest wyrażeniem najczęściej określającym samozwańczy sąd, nieprzestrzegający zasad proceduralnych, nieuczciwy i niekompetentny, stwarzający jednak pozory legalnego
**praktyka, która dotychczas była nazywana – „pay to play” - płać, jeśli chcesz być w grze

 
Źródła: allheadlinenews.com; Chicago Tribune; yahoo.com
 

do góry