Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Niekończące się kłopoty Siemensa

Do wniesienia pozwu przeciw Siemensowi jest gotowy brazylijski stan Sao Paolo – informuje niemiecki dziennik „Deutsche Welle”. Do korupcji miało dojść przy budowie tamtejszego metra.

W tym samym czasie w Niemczech trwa sądowa batalia w innej sprawie korupcyjnej z udziałem niemieckiego giganta, nazwanej „skandalem paszportowym”. Siemens mógł korumpować byłego prezydenta Argentyny – Carlosa Menema i członków jego rządu w celu wygrania kontraktu na produkcję nowych dowodów tożsamości dla 40 milionów Argentyńczyków.

W ostatnich dniach prasę obiegła wieść, że jeden z oskarżonych, Uriel Sharef, były dyrektor w Siemensie chce, aby sprawę umorzono, ponieważ jego zdaniem niemiecka prokuratura nie przedstawiła wystarczających dowodów jego winy. Wcześniej, w odniesieniu do tej konkretnej sprawy Sharef zapłacił 275 tysięcy dolarów w ramach ugody z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission – SEC). 10 pracowników Siemensa oskarżono o przekupienie urzędników. Kwota łapówek miała sięgać 100 milionów dolarów. Kontrakt wyceniano na miliard.

W jeszcze innej sprawie sąd federalny na Manhattanie odrzucił pozew meksykańskiej państwowej spółki wydobywczej Petroleos Mexicanos (Pemex) przeciw Siemens AG i południowo - koreańskiej SK Engineering and Construction Ltd z uwagi na właściwość miejscową. Sprawa, która wpłynęła do sądu nie dotyczyła procederu, który miał miejsce na terytorium Stanów Zjednoczonych, tym samym sąd przychylił się do wniosku oskarżonych spółek.

Siemens miał przekupić meksykańskich urzędników w celu zdobycia kontraktu na budowę rafinerii w 1997 roku.


 
Źródła:

http://www.dw.de/cartels-and-corruption-with-siemens/a-17070541

http://www.bloomberg.com/news/2013-09-06/ex-siemens-executive-asks-munich-court-to-drop-bribery-charges.html

http://www.reuters.com/article/2011/12/13/us-siemens-argentina-idUSTRE7BC18J20111213

http://www.mainjustice.com/justanticorruption//2013/08/01/mexican-bribery-suit-against-siemens-tossed-on-territorial-grounds/

http://www.reuters.com/article/2013/08/01/us-siemens-lawsuit-idUSBRE96U1IL20130801

 

 

 

 

 

do góry