Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rosyjski "Mandela" skazany

Kirów. 18 lipca br. opozycjonista Aleksiej Nawalny został skazany na 5 lat więzienia za defraudacje na szkodę firmy przetwórstwa drzewnego.Na wolności będzie przebywał do czasu rozpatrzenia apelacji.

Dzień wcześniej został zarejestrowany jako kandydat w wyborach na mera Moskwy z ramienia Republikańskiej Partii Rosji -Parnas.

Nawalny jest blogerem zajmującym się przeciwdziałaniem korupcji. Większość opozycji uważa go za charyzmatycznego i obiecującego przyszłego przywódcę.

W 2011 roku w "Los Angeles Times" ukazał się wywiad z Nawalnym. Gazeta zaznaczyła wtedy, że trwajace kilka lat ujawnianie przez niego korupcji i sprzeniewierzeń w kontrolowanych przez państwo przedsiębiorstwach energetycznych doprowadziło do postawienia zarzutów samemu demaskatorowi. Oskarżono go o udzielenie błędnej porady firmie przetwórstwa drzewnego i korupcję. Straty państwowej spółki Kirovles miały wynieść 16 milionów rubli.

W sierpniu 2012 roku w moskiewskim biurze rosyjskiego działacza znaleziono kilka ukrytych urządzeń podsłuchowych oraz kamerę wideo. Na swoim blogu Nawalny napisał, że urządzenia zostały znalezione dzięki wykrywaczowi przyniesionemu przez jego kolegę, prawnika Andrieja Miszczenkowa.

4 kwietnia 2013 roku. Nawalny ogłosił, że będzie brał udział w wyborach prezydenckich. Zadeklarował, że jeśli kiedykolwiek uda mu się dojść do władzy, doprowadzi do wszczęcia dochodzenia w sprawie Putina i jego ekipy współrządzącej w związku z prawdopodobieństwem popełnienia czynów korupcyjnych.Źródła:
http://www.nytimes.com/2013/04/17/world/europe/trial-of-russian-activist-aleksei-navalny-to-begin.html
http://rt.com/politics/looms-anti-corruption-navalny-blogger-924/
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/vladimir-putin/9995364/Alexei-Navalny-Vladimir-Putin-has-targeted-me.html
http://rt.com/politics/navalny-moscow-mayoral-candidate-197/
http://www.huffingtonpost.co.uk/2013/07/18/alexei-navalny-jailed_n_3615506.html
http://www.independent.co.uk/news/world/europe/anticorruption-blogger-alexei-navalny-bids-to-be-mayor-of-moscow-despite-political-charges-of-embezzlement-8682307.html
http://www.rferl.org/content/navalny-trial-russia-resumes/24966688.html

do góry