Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pospolite ruszenie w Brazylii

Ograniczenie kompetencji Biura Prokuratora Federalnego w zakresie ścigania korupcji i nadużycia władzy, które może wyniknąć z wprowadzenia nowego prawa, było powodem zablokowania przez protestujących głównej ulicy Sao Paolo - Avenida Paulista - na której znajdują się instytucje finansowe czy stacje telewizyjne.

Brazylijczycy pamiętają, że to prokuratorzy federalni doprowadzili do wszczęcia śledztwa w sprawie korupcyjnego systemu Mensalão - kupowania przez prezydenta Luisa da Silvę poparcia mniejszościowych ugrupowań - który działał w Brazylii przez kilka lat.

Po jego ujawnieniu przed federalnym Sądem Najwyższym w największym procesie korupcyjnym stanęło 37 polityków, biznesmenów i bankierów. Ponad połowę z nich skazano za korupcję, pranie pieniędzy i działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

Podobne demonstracje mają miejsce w ponad setce brazylijskich miast. 250 tysięcy osób wyległo na ulice protestując przeciw korupcji rządu. Jak podaje agencja Reutera, 75 procent społeczeństwa popiera demonstracje.

Protesty rozpoczęły się po podwyżce cen biletów komunikacji, potem pojawiły się kolejne zarzuty, m.in. o wydatki na mistrzostwa świata w piłce nożnej, powszechną korupcję i słabą jakość usług publicznych.

Komentatorzy oceniają, że jest to największy zryw w Brazylii od dwóch dekad.

 

 

Źródła/References:
http://rt.com/news/brazil-protest-anti-corruption-124/
http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-23017332

http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/proces-stulecia-brazylii

 

 

 

do góry