Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Prokurator skazany za korupcję

EU Business podaje za misją EULEX, że 23 maja br. sąd skazał byłego prokuratora, zajmującego się walką z korupcją na wysokich szczeblach administracji rządowej, na 5 lat pozbawienia wolności i 10 tysięcy euro grzywny.

Dodatkowo nie może sprawować funkcji publicznej przez 3 kolejne lata po odbyciu kary. Nazmi Mustafi został uznany winnym nadużycia stanowiska i przyjęcia łapówki za wstrzymanie śledztwa w sprawie byłego wysokiego rangą urzędnika państwowego oraz anulowanie jego aresztu domowego. Kolejnym zarzutem było bezprawne posiadanie broni palnej. Trzy inne osoby zostały skazane na 6 miesięcy do 4 lat więzienia za pomoc udzieloną Mustafiemu.

Pomimo nadzoru krajowego i międzynarodowego, Kosowo nadal ma ogromne problemy z korupcją. W Indeksie Percepcji Korupcji Transparency International w 2012 roku kraj zajął dopiero 105. miejsce na 176 klasyfikowanych krajów.

EULEX rozpoczął swą działalność w Kosowie zaledwie kilka miesięcy po deklaracji niepodległości w 2008 roku i ma prawo do ścigania przypadków uznanych za zbyt wrażliwe do rozpatrywania przez krajowe sądownictwo.Źródło:

http://www.eubusiness.com/news-eu/kosovo-corruption.oqe 

 

do góry