Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Niemcy wobec rajów podatkowych

Minister Finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble z satysfakcją przyjął ujawnienie przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego tysięcy nazwisk osób (w tym nazwisk setek obywateli Niemiec), które ukrywały dochody w rajach podatkowych.

Upatruje w tym nadziei na uniknięcie takiej sytuacji, jaka ma miejsce na Cyprze, którego model biznesowy doprowadził kraj do poważnych kłopotów finansowych.

 Razem ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Georgem Osbornem wydał oświadczenie wzywające do zaostrzenia przepisów podatkowych. Z kolei cytowany przez agencję Reutera były szef resortu finansów Niemiec, Peer Steinbrueck, który będzie rywalem Angeli Merkel we wrześniowych wyborach kanclerskich, przedstawił jeszcze surowsze stanowisko. Domaga się bowiem, aby w szczególnych przypadkach banki, które ułatwiają oszustwa podatkowe, mogły zostać pozbawione licencji.

Rezultatem pracy Konsorcjum było pokazanie skomplikowanych powiązań spółek, wykorzystywanych przez osoby na całym świecie do ukrywania dochodów i niepłacenia podatków.
Źródła:

http://www.trust.org/trustlaw/news/german-minister-says-tax-haven-report-will-increase-pressure/

http://uk.reuters.com/article/2013/04/05/taxhavens-germany-idUKL5N0CS0HD20130405

http://www.irishtimes.com/business/sectors/financial-services/berlin-calls-for-data-exchange-on-tax-havens-1.1350651

http://www.dw.de/britain-germany-target-tax-from-multinationals/a-16357466

 

 

do góry