Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólna deklaracja TI obu Ameryk

Podczas regionalnego zjazdu Transparency International 20 krajowych oddziałów tej antykorupcyjnej organizacji z obu Ameryk wydało wspólną deklarację współpracy i zaangażowania w zwalczaniu tego zjawiska.

Sygnatariusze deklaracji zobowiązali się do maksymalizacji wysiłku, by we współpracy ze społeczeństwami ich państw i wszystkimi podmiotami chcącymi włączyć się w ich działania, ograniczać i zwalczać korupcję. W tym celu postanowiono dążyć do realizacji takich zadań jak prawo do informacji, położenie kresu bezkarności i nierównościom, zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom oraz zacieśnienia kooperacji. Obywatelski dostęp do informacji publicznej powinien zostać zagwarantowany do 2015 roku. Zakończenie bezkarności skorumpowanych osób na stanowiskach ma umożliwić swobodne i odważne ujawnianie korupcyjnych zjawisk i patologii. Z drugiej strony, instytucje zobligowane do zagwarantowania mieszkańcom bezpieczeństwa, w swych działaniach nie mogą zapomnieć o realizacji zasady przejrzystości funkcjonowania. Podejmując działania na rzecz walki z nierównościami społecznymi, we wdrażaniu ukierunkowanych na nie projektów, należy pamiętać o ich przejrzystości, by środki trafiały do faktycznie potrzebujących. Położenie nacisku na współpracę objawiać ma się wspieraniem działań takich forów współpracy, jak Organizacja Państw Amerykańskich, które promują otwartość i przejrzystość rządowych działań.

Zobowiązania powzięte przez organizacje wychodzą naprzeciw zmianom, które stopniowo zachodzą w Ameryce Łacińskiej. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez 2 amerykańskie kancelarie prawne Miller & Chevalier oraz Matteson Ellis Law, we współpracy z 12 partnerami z regionu, postrzeganie skali korupcji oraz tolerancja dla niej zaczyna spadać. Co prawda 72 procent respondentów narzeka, że krajowe przepisy antykorupcyjne są nieskuteczne, to jednak dostrzegane są również bardziej zdecydowane kroki w ich egzekucji i pociąganie do odpowiedzialności tych, którzy je naruszają.

Tegoroczny regionalny zjazd odbył się w jamajskim mieście portowym Runaway Bay. Deklarację stanowiącą efekt prac uczestników podpisali delegaci krajowych oddziałów TI z: Argentyny, Brazylii, Boliwii, Chile, Dominikany, Gwatemali, Gujany, Hondurasu, Jamajki, Kanady, Kolumbii, Meksyku, Nikaragui, Panamy, Peru, Salwadoru, Stanów Zjednoczonych, Trynidadu i Tobago, Urugwaju oraz Wenezueli.Źródła:

http://www.transparency.org/news/pressrelease/2012-06-13_runaway_bay_declaration_towards_curbing_corruption

http://www.reuters.com/article/2012/06/14/latinamerica-corruption-survey-idUSL1E8HD2PF20120614

http://www.millerchevalier.com/NewsEvents/PressReleases?find=81702

 

 

do góry