Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwszy dzień procesu Johna Edwardsa

W poniedziałek 23 kwietnia rozpoczął się proces byłego kandydata na prezydenta USA Johna Edwardsa. Jest on oskarżony o nielegalne wykorzystanie środków z kampanii wyborczej na ukrycie pozamałżeńskiego romansu.

Jako były demokratyczny senator, Edwards ubiegał się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2008 roku. Miał on jednak złamać prawo, przyjmując nielegalne darowizny na kampanię, w sumie blisko milion dolarów. Wykorzystał je na kreowanie wizerunku wzorowego ojca i męża, podczas gdy z autorką spotów wyborczych Rielle Hunter miał nieślubne dziecko.

 

3 czerwca 2011 roku federalna ława przysięgłych uznała, że Edward złamał prawo. Edwards miał dopuścić się tych czynów w latach 2007 - 2008. Wówczas kandydat Demokratów opłacał z darowizn na kampanię wyborczą koszty leczenia, podróży i zakwaterowania, niezbędne dla ukrycia kochanki przed mediami i opinią publiczną. Ujawnienie pozamałżeńskiego związku mogłoby osłabić poparcie dla Edwardsa. Sprawa nie jest prosta, bowiem prawnicy spierają się o to, czy John Edwards rzeczywiście złamał prawo i czy próbując ukryć romans wpłynął na prawidłowy przebieg wyborów.

Edwardsowi postawiono zarzuty zmowy w celu złamania federalnej ustawy o finansowaniu kampanii wyborczych, 4 zarzuty akceptowania i otrzymywania nielegalnych darowizn od dwóch darczyńców i jeden zarzut ukrywania tych darowizn przed władzami.

Jeśli zostanie uznany za winnego, grozi mu do 5 lat więzienia i 250 tysięcy dolarów grzywny za każdy z postawionych zarzutów.Źródła:
http://news.yahoo.com/us-political-star-turned-pariah-john-edwards-trial-043336383.html
http://www.nytimes.com/2012/04/22/us/as-john-edwards-trial-begins-focus-on-campaign-finances.html
http://antykorupcja.edu.pl/index.php?mnu=274&id=5322

do góry