Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Były premier Kamerunu zatrzymany

W poniedziałek, 16 kwietnia 2012 roku, kameruńska policja zatrzymała 2 czołowych polityków pod zarzutem udziału w procederze malwersacji środków publicznych. Sprawa dotyczy zakupu prezydenckiego samolotu z 2004 roku.

Zatrzymani to Ephraim Inoni, premier kraju w latach 2004-2009 oraz Hamidou Yaya Marafa, osoba piastująca szereg czołowych stanowisk w państwie, typowana na kandydata do fotela głowy państwa w najbliższych wyborach. Podejrzani są o współudział w sprzeniewierzeniu środków, które wyasygnowano z budżetu na zakup nowego odrzutowca dla VIP-ów.

Samolot zakupiono w 2004 roku w Stanach Zjednoczonych od firmy Boeing. Jednak już w trakcie swojego dziewiczego lotu w barwach kameruńskich linii lotniczych, na pokładzie z głową państwa i Pierwszą Damą, wyszło na jaw, że ma on usterki, które zmusiły załogę do awaryjnego lądowania. Przeprowadzone dochodzenie wykazało, że tak naprawdę samolot nie był nowy, a używany, zaś na potrzeby transakcji jedynie go wyremontowano i odmalowano. Jednocześnie stwierdzono brak znacznej części sumy zarezerwowanej na samolot, co miało zmusić osoby realizujące transakcję do kupna odrzutowca z drugiej ręki.

Zatrzymanie obu polityków to element operacji "Krogulec", w ramach której aresztowano już szereg innych prominentnych osobistości ze świata polityki i biznesu. Prokuratorskie zarzuty za ich rolę w sprawie usłyszeli już była szefowa prezydenckiej administracji (i następczyni na tym stanowisku Marafy) - Jean-Marie Atangana Mebara, były ambasador w USA Jerome Mendouga oraz 2 kolejni prezesi nieistniejących już kameruńskich linii lotniczych Camair, do których należeć miał feralny samolot - Yves Michel Fotso i Paul Gamo Hamani.

Źródła:

http://premiumtimesng.com/news/4679-two_former_cameroonian_top_officials_others_arrested_for_fraud.html

http://www.cameroononline.org/2012/04/16/marafa-hamidou-yaha-and-ephraim-inoni-held-over-plane-purchase/
http://recorderline.blogspot.com/2012/04/cameroon-former-prime-minster-ephraim.html

http://www.iol.co.za/news/africa/cameroon-s-ephraim-held-in-corruption-probe-1.1277234

 

 

do góry