Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Niemcy tracą miliardy

Nawet tak wysoko oceniany w rankingach korupcji kraj jak Niemcy traci w jej wyniku miliardy euro rocznie. Takie szokujące wnioski wypływają z badania profesora Friedricha Schneidera z Uniwersytetu Johannesa Keplera w Linzu.

Szacuje on, że w 2012 roku korupcja będzie kosztowała naszych zachodnich sąsiadów 250 miliardów euro, w porównaniu z 220 miliardami siedem lat wcześniej.

Tylko w ostatnich miesiącach niemieckie media wspominały o kolejnych aferach. W grudniu 2012 roku przed sądem w Monachium zakończył się proces koncernu inżynieryjno-zbrojeniowego Ferrostaal, oskarżanego o pomaganie sobie łapówkami w staraniach o kontrakty. W konsekwencji został on ukarany grzywną niemal 140 milionów euro.

W styczniu głośno było o Olafie Glaesekerze, który do grudnia 2011 roku pełnił funkcję rzecznika prasowego w kancelarii niemieckiego prezydenta Christiana Wulffa. Na wniosek hanowerskiej prokuratury policja dokonała rewizji w jego domu i biurach. W latach 2007-2009, gdy Wulff był jeszcze premierem landu Dolna Saksonia, a Glaeseker jego rzecznikiem, miał on, nadużywając zajmowanego stanowiska, wspierać cykl konferencji "Dialog Północ-Południe" (Nord-Süd-Dialog) poprzez nakłanianie prywatnych przedsiębiorstw do włączenia się w jego sponsorowanie.

Być może wkrótce doczekamy się też końca grecko-niemieckiej potyczki, w której negatywnym bohaterem jest firma Siemens. W lutym 2010 roku rozpoczęło się w Grecji śledztwo parlamentarne w sprawie związków polityków z byłymi dyrektorami niemieckiej koncernu. Firma miała płacić miliony dolarów łapówek, by wygrać rządowe kontrakty w sektorach telekomunikacji i transportu. Proceder trwał od lat 90. ubiegłego wieku do 2009 roku. Sąd arbitrażowy w Paryżu prowadzi obecnie mediacje w sprawie 2 greckich kontraktów Siemensa - cyfryzacji firmy telekomunikacyjnej OTE i sytemu bezpieczeństwa podczas olimpiady w Atenach w 2004 roku, który mówiąc dość oględnie szwankował.


Źródła:

http://www.thelocal.de/national/20120316-41373.html

http://www.pmflegal.com/blog/index.php/2012/03/17/inflation-even-in-the-cost-of-corruption/

http://www.econ.jku.at/schneider

 

 

do góry