Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zausznik prezydenta Niemiec podejrzany

Policja przeszukała dom byłego rzecznika prasowego i bliskiego współpracownika prezydenta Niemiec Christiana Wulffa. Sprawa może być kolejnym powodem do krytyki głowy państwa i apeli o jego ustąpienie.

Na wniosek hanowerskiej prokuratury, policja dokonała rewizji w domu jak i biurach Olafa Glaesekera, który do grudnia 2011 roku pełnił funkcję rzecznika prasowego w kancelarii niemieckiego prezydenta. Podejrzany jest on o korupcję.

Razem z Glaesekerem na celowniku śledczych znalazł się działający w branży organizacji konferencji biznesmen Manfred Schmidt. Jego posiadłości, również te zagraniczne, zostały przeszukane, np. dom w Szwajcarii, we współpracy z tamtejszymi służbami. Jak poinformowała prokuratura, obaj mężczyźni podejrzani są odpowiednio o sprzedajność i łapownictwo.

W latach 2007-2009, gdy prezydent Wulff był jeszcze premierem landu Dolna Saksonia, a Glaeseker jego rzecznikiem, miał on, nadużywając zajmowanego stanowiska, wspierać cykl konferencji „Dialog Północ-Południe” (Nord-Süd-Dialog) poprzez nakłanianie prywatnych przedsiębiorstw do włączenia się w jego sponsorowanie. Ich organizatorem był Schmidt i, jak donosi prasa, miał na przedsięwzięciu zarobić przynajmniej kilkaset tysięcy euro. W zamian ten miał nieodpłatnie udostępnić rzecznikowi swój szwajcarski dom, w którym wraz z rodziną 3-krotnie spędził urlop. Niemieckie prawo Glaesekerowi jako urzędnikowi publicznemu zabraniało przyjęcia podobnej korzyści.

Prezydent Wulff, choć sam nie jest podmiotem powyższego postępowania, to w ostatnich tygodniach znalazł się w ogniu krytyki ze względu na podejrzane pożyczki od przyjaciela, a następnie ociąganie się z przedstawieniem opinii publicznej wyjaśnień oraz próbą blokowania medialnych publikacji w tej sprawie. Prasa grudniową dymisję Glaesekera wcześniej wiązała z błędami wizerunkowymi, jakie on, jako rzecznik prasowy głowy państwa, miał popełnić w tej sprawie. Teraz jednak pojawiają się głosy, że mogła ona mieć związek ze nadciągającymi kłopotami. Bliska wieloletnia współpraca Wulff z Glaesekerem, jak i znajomość ze Schmidtem mogą stanowić zarzewie nowej fali krytyki prezydenta i zniweczyć jego plany, by skandal z jego osobą w roli głównej przeczekać.Źródła:

http://www.focus.de/politik/deutschland/wulff-unter-druck/staatsanwalt-durchsucht-raeume-razzia-bei-wulffs-ex-sprecher-olaf-glaeseker_aid_704610.html

http://www.welt.de/politik/deutschland/article13824097/Wulffs-Ex-Sprecher-unter-Vorwurf-der-Bestechlichkeit.html

http://online.wsj.com/article/BT-CO-20120119-712677.html

http://www.spiegel.de/international/germany/0,1518,810228,00.html

 

 

do góry