Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Czeska policja w walce z korupcją

Zdaniem czeskiej policji, radzi sobie ona coraz lepiej ze zwalczaniem korupcji. Komendant Główny formacji planuje dalszy rozwój jednostki odpowiedzialnej za przeciwdziałanie tego typu przestępczości.

Czeska policja opublikowała statystyki dotyczące działalności Departamentu Zapobiegania Korupcji i Przestępczości Gospodarczej (ÚOKFK). Wynika z nich, że w 2011 roku jego funkcjonariusze postawili zarzuty rekordowej liczbie sprawców. Niestety szacunkowa kwota, na jaką wyrządzili oni szkodę również przedstawia się rekordowo.

W minionym roku policjanci zgromadzili dowody korupcji przeciwko 781 osobom, podczas gdy w 2010 przeciwko 697, zaś w 2009 - 688. Od 3 lat wzrasta również ilość wszczynanych spraw korupcyjnych: od 61 trzy lata temu, poprzez 86 w roku 2010, po 118 w roku 2011. Policja pochwalić się może również wzrostem odsetka spraw, które zakończyły się aktem oskarżenia, zaś spadkiem procentowego udziału tych, które umorzono. Straty wyrządzone przez wykrytą przestępczość korupcyjną osiągnęły poziom 78,7 miliarda koron (13 miliardów złotych). Dla porównania rok wcześniej było to 46 miliardów koron (7,7 miliarda złotych). Z utraconej kwoty odzyskać udało się w 2011 roku 4,3 miliarda koron (720 milionów złotych), co jest trzy razy lepszym wynikiem niż rok wcześniej.

Ujawnione statystyki mogą wskazywać, iż departament antykorupcyjny coraz lepiej radzi sobie z wykrywaniem przestępczości o korupcyjnym charakterze. Dodatkowo szef czeskiej policji, Petr Lessy, zapowiada modernizację antykorupcyjnej jednostki. Objąć ma ona przede wszystkim podniesienie jej stanu osobowego oraz inwestycje w najnowocześniejsze technologie niezbędne w walce z przestępczością gospodarczą. Lessy pragnie się wzorować na Biurze ds. Zapobiegania i Zwalczania Korupcji działającym w sąsiedniej Austrii, z tym wyjątkiem, że pragnąłby, aby pozostał on w strukturach policji, a nie został z nich całkowicie wydzielony. Najpierw jednak na powyższe plany zgodę wyrazić musi minister spraw wewnętrznych.

W 2012 roku policja w swej działalności antykorupcyjnej zamierza skupić się na zamówieniach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem robót budowlanych, uchylaniu się od opodatkowania (zwłaszcza oszustwach na VAT i akcyzie) oraz sprzeniewierzaniu środków unijnych.Źródła:

http://www.ceskapozice.cz/en/news/society/anti-corruption-police-see-charges-soar-2011

http://www.ceskapozice.cz/en/news/society/czech-top-cop-wants-boosted-anti-corruption-unit

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/policie-loni-zbavila-majetek-z-trestne-cinnosti-za-ctyri-mld-kc/742649

 

 

 

do góry