Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Radykalne porządki w meksykańskim Veracruz

W Meksyku władze zdecydowały się na radykalny krok w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną. Rozwiązały miejscowe struktury policji w portowym mieście Veracruz.

Władze stanu Veracruz o decyzji względem miasta o tej samej nazwie poinformowały w środę, 21 grudnia 2011 roku. Podjęli ją wspólnie gubernator stanu Javier Duarte oraz minister spraw wewnętrznych Alejandro Poiré. Tak radykalne działanie ma na celu wyplenienie korupcji i budowę już uczciwych struktur policyjnych od zera.

Pracę w formacji straciło 800 funkcjonariuszy i 300 pracowników cywilnych. Wszyscy oni będą mogli ponownie ubiegać się o wstąpienie w szeregi odbudowanej policji, jednakże po przejściu ponownej, zaostrzonej weryfikacji. Póki co w mieście zadanie patrolowania ulic i pilnowania porządku powierzono oddziałom piechoty morskiej.

Miasto za sprawą portu znajduje się na trasie przemytu narkotyków i przerzutu nielegalnych imigrantów z południa kontynentu do Stanów Zjednoczonych. Przypadki zastępowania policji przez wojsko miały już w Meksyku miejsce, zwłaszcza w niesławnym granicznym mieście Ciudad Juárez. Po raz pierwszy jednak ucieknięto się do pomocy wojska na taką skalę. Krok władz jest przejawem utraty zaufania do miejscowych stróżów prawa, zwłaszcza w obliczu narastającej przestępczości związanej z zaostrzającą się walką gangów o wpływy, której kulminacją było porzucenie w centrum miasta 35 ludzkich ciał.Źródła:

http://www.guardian.co.uk/world/2011/dec/22/mexico-veracruz-police-force

http://articles.latimes.com/2011/dec/21/world/la-fg-mexico-veracruz-20111222

 

 

do góry