Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Koniec procesu Ferrostaal

Przed sądem w Monachium zakończył się proces koncernu inżynieryjno-zbrojeniowego Ferrostaal, oskarżanego o pomaganie sobie łapówkami w staraniach o kontrakty. W konsekwencji został on ukarany grzywną niemal 140 milionów euro.

Proces stanowił finał 2-letniego dochodzenia prowadzonego przez niemieckich śledczych. Ustalili oni, że firma poprzez pośredników i różnego rodzaju doradców korumpowała przedstawicieli zagranicznych rządów, u których ubiegała się o kontrakty, m.in. w Grecji i Portugalii, na dostawę łodzi podwodnych. Głównymi oskarżonymi w postępowaniu byli 2 eksdyrektorzy Ferrostaalu, którzy mieli nadzorować łapówkarski proceder. Firmie zarzucono, że poprzez brak audytu i kontroli, dopuściła do tego, że jej pracownicy w toku działalności firmy uciekali się do korupcji.

Koncern jeszcze przed rozpoczęciem procesu ogłosił, że akceptuje współodpowiedzialność za dopuszczenie do korupcji i gotów jest przyjąć konsekwencje, jakie przyniesie proces. W wyniku negocjacji pomiędzy nim a prokuraturą, sąd wymierzył mu karę grzywny w wysokości 139,8 miliona euro (621 milionów złotych).

Główni oskarżeni, dwaj byli pracownicy firmy, Johann-Friedrich H. oraz Hans-Dieter M. przyznali się do zarzucanych im czynów, w związku z czym skazani zostali na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu. Ponadto będą musieli zapłacić grzywny w wysokości odpowiednio 38 i 18 tysięcy euro oraz przekazać na cel charytatywny 30 i 22 tysiące euro.


 

Źródła:

http://www.ferrostaal.com/en/company/media-and-publications/news/proclamation-of-sentence-at-regional-court-munich-i-trial-against-ferrostaal-ended/?tx_editfiltersystem_pi1[cmd]=detail

http://www.ferrostaal.com/en/company/media-and-publications/news/ferrostaal-confirms-willingness-to-pay-fine/?tx_editfiltersystem_pi1[cmd]=detail&PHPSESSID=17cb5029bc485a5a2a21857ed825df16

http://www.bloomberg.com/news/2011-12-20/ferrostaal-fined-183-million-by-court-at-ex-managers-trial.html

 

 

do góry