Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Co wydarzyło się 8 sierpnia ...

8 sierpnia 1974 roku Richard Nixon w wystąpieniu telewizyjnym ogłosił swoje ustąpienie ze stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych. Był to efekt skandalu Watergate.

Jeszcze w sierpniu 1972 roku Nixon mówił, że prowadzone przez Johna Deana śledztwo w sprawie, którą później określono skandalem Watergate, nie wykazało, żeby był w nie uwikłany ktokolwiek z administracji Białego Domu. Co więcej, jak przypomina Carroll Kilpatrick w artykule pt. Nixon mówi prasie: Nie jestem oszustem (oryg. Nixon Tells Editors, 'I'm Not a Crook), w transmitowanym spotkaniu z przedstawicielami mediów, prezydent przez godzinę, pocąc się i myląc, wypowiedział słynne zdania:

Obywatele chcą wiedzieć czy ich prezydent jest oszustem czy nie. No cóż, nie jestem oszustem. Na wszystko, co mam, zapracowałem.

Zapewnienia o niewinności nie przekonały opinii publicznej, a czując jej presję, 9 sierpnia następnego roku, Nixon podał się do dymisji. Nastąpiło to dwa lata i 8 dni od pierwszego artykułu w The Washington Post, w którym opisywano skandal Watergate.

8 sierpnia 2000 roku Rada Ministrów Łotwy przyjęła założenia do strategii  antykorupcyjnej czym wyraziła swoje poparcie dla powołania nowej, niezależnej instytucji - Biura Przeciwdziałania i Zwalczania Korupcji (Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs - KNAB)

KNAB jest głównym łotewskim organem antykorupcyjnym. Jego zadaniem jest zwalczanie korupcji na Łotwie w skoordynowany i całościowy sposób poprzez prewencję, wykrywanie i edukację.

Biuro zostało powołane do życia w październiku 2002 roku, a pełną zdolność do działania osiągnęło w lutym 2003.

8 sierpnia 2011 roku rząd Bangladeszu oskarżył byłą premier Khaledę Zię o korupcję oraz o to, że jako premier zmuszała ludzi do wpłat na konto fundacji im. jej zmarłego męża.

Źródła:

http://antykorupcja.edu.pl/index.php?mnu=274&id=6479

http://www.knab.gov.lv/en/knab/functions/history/

 

Opublikowano w dniu 08.08.2016 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry