Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wyznawca innych wartości skazany

Były przewodniczący największej islamskiej partii w Indonezji został skazany na 16 lat pozbawienia wolności za korupcję. Sprawa jest kompromitująca dla ugrupowania, które wynosiło na sztandary postulaty uczciwości i czystości moralnej.

Luthfi Hasan Ishaaq kierował Partią Dobrobytu i Sprawiedliwości (Partai Keadilan Sejahtera, PKS), kiedy wybuchł skandal, w którym stał się głównym podejrzanym o przyjęcie łapówek od przedsiębiorstwa importującego wołowinę - Indoguna Utama. W zamian miał on wykorzystać swoje wpływy w rządzie, by spółce zwiększono kwoty importowe.

W styczniu 2013 roku śledczy nakryli asystenta Ishaaqa, Ahmada Fathanaha w hotelu z walizką wypchaną 1,3 miliardem rupii (równowartością około 330 tysięcy złotych). Przy okazji wyszło na jaw, że mężczyźni usiłowali ukryć i wyprać pieniądze pod postacią podarunków dla 45 kobiet, w tym modelki z magazynów dla dorosłych, co wzbudziło nie mniejsze kontrowersje wobec deklarowanych przez partię wartości. Ponadto ustalono, że stawką miała być kwota 40 miliardów rupii (około 10 milionów złotych).

Wobec zgromadzonego materiału dowodowego sąd w Dżakarcie uznał Ishaaqa winnym spiskowania w celu dokonania czynów korupcyjnych i prania pieniędzy, za co wymierzył mu karę 16 lat pozbawienia wolności oraz zasądził miliard rupii grzywny (250 tysięcy złotych). Fathanah za współudział i pełnienie roli pośrednika usłyszał w listopadzie werdykt 14 lat pozbawienia wolności. Wcześniej wyroki skazujące usłyszało również dwóch przedstawicieli spółki Indoguna Utama.


Źródła:

http://www.thedailystar.net/beta2/news/indonesian-court-jails-ex-islamic-party-head-for-graft/

http://www.straitstimes.com/the-big-story/asia-report/indonesia/story/indonesian-ex-mp-jailed-16-years-corruption-20131210

 

do góry