Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Siemens poza jurysdykcją USA

Amerykański sąd odrzucił pozew, w którym były pracownik Siemensa w Chinach oskarżył firmę o korupcję podczas dostarczania sprzętu medycznego do szpitali w Chinach i Korei Północnej.

Sąd w Nowym Jorku uznał, że przepisy o demaskatorach (ustawa Doda-Franka)  nie mają zastosowania w sprawach wynikłych poza terytorium USA, chyba że Kongres postanowi inaczej – podano na stronie trust.org.


Z kolei powód Meng-Lin Liu, pracujący w chińskim oddziale Siemensa tłumaczył, że działania firmy złamały zobowiązania nałożone na spółkę. W 2008 roku Siemens zawarł bowiem ugodę, w ramach której zapłacił 1,6 miliarda dolarów i  zobowiązał się wdrożyć przepisy antykorupcyjne. Liu złożył pozew w oparciu o zapisy wspomnianej ustawy, która powołała między innymi specjalny program, upoważniający do wypłaty nagrody dla demaskatora, dobrowolnie informującego o nieprawidłowościach finansowych.

Wyrok sądu nastąpił po kwietniowym orzeczeniu Sądu Najwyższego, w którym uznano, że amerykańskie przepisy dotyczą tylko USA a nie całego świata i tym samym ograniczył prawo z 1789 roku, które pozwalało sądzić w Stanach Zjednoczonych naruszenia praw człowieka popełnione poza ich terytorium.


Źródła:
http://www.trust.org/item/20131021184731-cxlln
http://www.reuters.com/article/2013/10/21/us-siemens-bribery-lawsuit-idUSBRE99K0TD20131021
http://www.mainjustice.com/justanticorruption/2013/01/15/former-compliance-officer-accuses-siemens-of-undermining-2008-anti-bribery-agreement/
http://www.mainjustice.com/justanticorruption/2013/01/15/former-compliance-officer-accuses-siemens-of-undermining-2008-anti-bribery-agreement/


 
 

do góry