Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Prezydentura Rosji nie dla Nawalnego

Kara 5 lat więzienia, jaką miał odbyć Aleksiej Nawalny została zawieszona, jednak sąd apelacyjny uznał go winnym kradzieży. Taki wyrok nie pozwoli Nawalnemu kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich – podał w środę 16 października dziennik „The Independent”.

18 lipca br. Nawalny został skazany na 5 lat więzienia za defraudacje na szkodę firmy przetwórstwa drzewnego.  Dzień wcześniej został zarejestrowany jako kandydat w wyborach na mera Moskwy z ramienia Republikańskiej Partii Rosji - Parnas.

Nawalny jest blogerem zajmującym się przeciwdziałaniem korupcji. Większość opozycji uważa go za charyzmatycznego i obiecującego przyszłego przywódcę.

4 kwietnia 2013 roku Nawalny ogłosił, że będzie brał udział w wyborach prezydenckich. Zadeklarował, że jeśli kiedykolwiek uda mu się dojść do władzy, doprowadzi do wszczęcia dochodzenia w sprawie Putina i jego ekipy współrządzącej w związku z prawdopodobieństwem popełnienia czynów korupcyjnych. Wyrok sądu apelacyjnego wykluczył go ze startu w wyborach.

 

Źródła:

http://www.independent.co.uk/news/world/europe/russian-court-suspends-opposition-leader-and-anticorruption-blogger-alexei-navalnys-fiveyear-jail-sentence-8883489.html

http://www.nytimes.com/2013/04/17/world/europe/trial-of-russian-activist-aleksei-navalny-to-begin.html

http://rt.com/politics/looms-anti-corruption-navalny-blogger-924/

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/vladimir-putin/9995364/Alexei-Navalny-Vladimir-Putin-has-targeted-me.html

http://rt.com/politics/navalny-moscow-mayoral-candidate-197/

http://www.huffingtonpost.co.uk/2013/07/18/alexei-navalny-jailed_n_3615506.html

http://www.independent.co.uk/news/world/europe/anticorruption-blogger-alexei-navalny-bids-to-be-mayor-of-moscow-despite-political-charges-of-embezzlement-8682307.html

http://www.rferl.org/content/navalny-trial-russia-resumes/24966688.html

do góry