Tag Kolumbia
-
Zabójstwo Luisa Carlosa Galana
12 maja 2005 roku władze kolumbijskie aresztowały byłego ministra sprawiedliwości Alberto Santofimio Botero, któremu zarzucono związek z morderstwem kandydata na prezydenta Luisa Carlosa Galana atakującego politykierstwo, korupcję i powiązania świata przestępczego z rządem.
-
Zamach na Libertadora
Simon Bolivar ślubował wyzwolenie Ameryki Południowej spod hiszpańskiej dominacji. Na drodze do ostatecznej rozgrywki o los Wicekrólestwa Nowej Granady stanęli przed nim hiszpańscy agenci, którzy opłacając sługę Bolivara, próbowali zgładzić wyzwoliciela.
-
Koniec kartelu Medellin
Kolumbijski baron narkotykowy Pablo Escobar stał na czele kartelu Medellin kontrolującego 80 procent narkotyków przemycanych drogą morską do Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Portoryko i Republiki Dominikany. Pochodziły one nie z rodzimej Kolumbii, gdzie towar nie był najwyższej jakości, ale z Peru i Boliwii.
-
Koniec kartelu narkotykowego Medelin
Kolumbijski baron narkotykowy Pablo Escobar stał na czele kartelu Medellin kontrolującego 80 procent narkotyków przemycanych drogą morską do Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Portoryko i Republiki Dominikany.
-
Atak na dziennikarza demaskującego korupcję w armii
Znany kolumbijski dziennikarz śledczy Ricardo Calderon przeżył zamach na swoje życie. Nieznani sprawcy ostrzelali jego samochód, jemu samemu na szczęście nic się nie stało.
-
Integrity Award 2012
Pod koniec grudnia 2012 roku organizacja Transparency International po raz kolejny uhonorowała osoby, które dają przykład walki z korupcją. Nagroda ta przyznawana jest od 2000 roku za odwagę, wyjątkowe przywództwo czy innowacyjne podejście do walki z korupcją w szczególnie niesprzyjających bądź niebezpiecznych warunkach.
-
Wspólna deklaracja TI obu Ameryk
Podczas regionalnego zjazdu Transparency International 20 krajowych oddziałów tej antykorupcyjnej organizacji z obu Ameryk wydało wspólną deklarację współpracy i zaangażowania w zwalczaniu tego zjawiska.
-
Prezydent świadkiem w procesie korupcyjnym
Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos, jego poprzednik Alvaro Uribe Velez i 5 byłych ministrów zostało wezwanych na świadków w procesie korupcyjnym, którego bohaterem jest były minister rolnictwa Andres Felipe Arias. Tym samym znaleźli się oni w gronie 100 świadków obrony.
-
Zadania stojące przed Kolumbią
W wywiadzie udzielonym portalowi "Trust Law", kierujący walką z korupcją w Kolumbii Miguel Francisco Prado Gil nakreślił zadania, którymi należy się zająć w pierwszej kolejności. Znalazły się wśród nich lepsza egzekucja prawa, uważniejsze udzielanie zamówień publicznych oraz kontrola nad środkami z budżetu.
-
Były burmistrz Bogoty oskarżony
Kolumbijska prokuratura oficjalnie postawiła korupcyjne zarzuty burmistrzowi Bogoty, Samuelowi Moreno Rojasowi. Jest to dalszy ciąg sprawy nieprawidłowości w zamówieniach w stolicy kraju pod jego rządami.
-
Błędy proceduralne pozwalają na podważenie zarzutów
Sąd Najwyższy Kolumbii dopatrzył się błędów proceduralnych prokuratury w postępowaniu przeciwko byłemu ministrowi oskarżonemu o korupcję. W związku z tym cała sprawa została zwrócona do prokuratury, a proces będzie musiał ruszyć od nowa.
-
Kolejny skandal w Kolumbii
Nie minęło wiele czasu zanim Kolumbijczycy otrząsnęli się po skandalu w służbie zdrowia, który kosztował państwo około 17 milionów dolarów, a musieli stawić czoła aferze z udziałem polityków i przedsiębiorców budowlanych.W jej wyniku aresztowano parlamentarzystów i zawieszeniem na 3 miesiaca burmistrza Bogoty.
-
Ambasador Kolumbii w Wenezueli ustępuje
Ambasador Kolumbii w Wenezueli, Jose Fernando Bautista, podał się do dymisji w związku z podejrzeniami, iż mógł być zamieszany w potężny skandal korupcyjny.
-
Skandal w bogotańskim magistracie
Potężny skandal korupcyjny wstrząsnął stolicą Kolumbii – Bogotą. Przedsiębiorstwo budowlane otrzymywało kontrakty, a urzędnicy łapówki.
-
Wysokie podatki na banany
Na przełomie lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku kilka wydarzeń związanych z Hondurasem wzbudziło zainteresowanie opinii publicznej na świecie. Oprócz czterodniowej wojny futbolowej z Salwadorem w roku 1969, huraganem Fifi w 1974, to właśnie skandal Banana Gate był decydującym czynnikiem, który doprowadził do upadku dyktatury wojskowej w tym kraju.
-
Eksperci OAS radzą o korupcji
Antykorupcyjni eksperci Organizacji Państw Amerykańskich zajęli się w poniedziałek 22 marca analizą sytuacji w Kolumbii, Ekwadorze, Meksyku, Trynidadzie i Tobago oraz w Wenezueli.