Tag Niemcy
-
Harry Houdini
5 sierpnia 1926 roku najsławniejszy sztukmistrz Harry Houdini, alias „König der Handschellen” (Król kajdanek), pokazał swój popisowy numer - uwięziony w specjalnej trumnie pozostawał pod wodą przez 1 godzinę. Takie sztuczki sprawiły, że Houdiniego uważano w Europie za ewenement.
-
Coca-Cola idzie na wojnę
8 maja 1886 roku aptekarz - dr John Pemberton - na tyłach swojego domu w Atlancie stworzył kombinację sody, cynamonu, liści koki, nasion krzewu róży brazylijskiej, dając początek pięciocentowej coca-coli, a z czasem przemysłu wartego 50 miliardów dolarów rocznie.
-
Posada szyta na miarę dla b. dyrektora Urzędu Kanclerskiego
Dwa tygodnie po tym jak Ronald Pofalla przestał pełnić funkcję dyrektora Urzędu Kanclerskiego w Niemczech, znalazł pracę na przygotowanym specjalnie dla niego stanowisku w zarządzie niemieckich kolei Deutsche Bahn.
-
Lista Kantasa może pogrążyć europejskie firmy
Antonis Kantas, były urzędnik greckiego ministerstwa obrony, zatrzymany w połowie grudnia 2013 roku w związku z korupcją przy zamawianiu czołgów od niemieckiego dostawcy, przekazał śledczym długą listę spółek, które korumpowały greckich urzędników.
-
Puszka Pandory
Nagłośnienie skandalu korupcyjnego na linii Grecja-Niemcy nabiera innego znaczenia w świetle poruczeń kanclerz Angeli Merkel, która nakłania Grecję do zwalczania korupcji – zauważa w internetowym wydaniu dziennik „The Independent”.
-
Były prezydent Niemiec przed sądem
W czwartek rozpoczął się proces byłego prezydent Niemiec Christiana Wulffa. Został on oskarżony o korupcję.
-
Siemens poza jurysdykcją USA
Amerykański sąd odrzucił pozew, w którym były pracownik Siemensa w Chinach oskarżył firmę o korupcję podczas dostarczania sprzętu medycznego do szpitali w Chinach i Korei Północnej.
-
Partia Angeli Merkel obdarowana przez BMW
Niemiecka opozycja oskarża Angelę Merkel i jej partię – Unię Chrześcijańskich Demokratów (CDU) o przyjęcie wsparcia od udziałowców firmy BMW, w czasie kiedy ważą się losy ograniczeń emisji gazów cieplarnianych.
-
Niekończące się kłopoty Siemensa
Do wniesienia pozwu przeciw Siemensowi jest gotowy brazylijski stan Sao Paolo – informuje niemiecki dziennik „Deutsche Welle”. Do korupcji miało dojść przy budowie tamtejszego metra.
-
Będzie proces byłego prezydenta Niemiec
Były prezydent Niemiec Christian Wulff stanie przed sądem by odpowiedzieć na korupcyjne zarzuty.Ze stanowiska ustąpił on w lutym 2012 roku w atmosferze skandalu, po tym jak prasa ujawniła, że Wulff, pełniąc funkcję premiera landu Dolnej Saksonii, przyjmował korzyści od swoich majętnych znajomych, a następnie groźbami próbował wymusić wstrzymanie publikacje na ten temat.
-
Niemiecka służba zdrowia podatna na korupcję
Powołując się na raport Transparency International, gazeta „The Local” opisuje korupcyjne praktyki w niemieckiej służbie zdrowia.
-
Korupcyjna Formuła
Proces byłego członka zarządu banku BayernLB, Gerharda Gribkowsky'ego, oskarżonego o przyjecie łapówki przy okazji sprzedaży należących do banku udziałów w Formule 1. ruszył październiku 2011 roku w Monachium. 17 lipca br.jej szef Bernie Ecclestone został formalnie oskarżony.
-
Nepotyzm w bawarskiej CSU
Jak się okazuje, w Bawarii kwitnie nepotyzm. Po serii prasowych publikacji oraz ujawnieniu raportu na ten temat wyszło na jaw, że lokalni politycy nagminnie zatrudniają swoich najbliższych w charakterze sekretarek czy doradców.
-
Mniej rajów podatkowych
Karaibskie raje podatkowe zawarły z Wielką Brytanią porozumienie o większej przejrzystości i jawności ich systemów bankowych.
-
Były prezydent Niemiec oskarżony
Były prezydent Niemiec, Christian Wulff został oskarżony o korupcję. Zarzuca się mu, że lobbował na rzecz producenta filmowego Davida Groenewolda, który także jest oskarżony.
-
Niemcy wobec rajów podatkowych
Minister Finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble z satysfakcją przyjął ujawnienie przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego tysięcy nazwisk osób (w tym nazwisk setek obywateli Niemiec), które ukrywały dochody w rajach podatkowych.
-
Change.org - globalna platforma zmian
Kolejne dziecko Krzemowej Doliny - strona Change.org będąca globalną platformą składania najróżniejszych petycji, żądania zmian - zjednuje sobie coraz więcej zwolenników. W 2010 roku korzystało z niej milion osób, a w 2012 już 30 milionów ze 196 krajów.
-
Uczelnie sponsorowane
Niemieckim studentom nie podoba się zbyt bliska współpraca wielkich korporacji z uniwersytetami. Sponsorowanie badań przez sektor prywatny może nieść ryzyko braku obiektywizmu i transparentności.
-
Śledztwo ws. manipulowania LIBOR
Amerykańskie media podają, że Federalne Biuro Śledcze oraz Departament Sprawiedliwości zajmują się sprawą manipulowania wysokością stopy pożyczek międzybankowych LIBOR. Aresztowano już kilku pracowników banku UBS.
-
EADS analizuje swoje procedury antykorupcyjne
Europejski gigant branży zbrojeniowej EADS zlecił zewnętrznej firmie analizę własnych procedur antykorupcyjnych. Powołana do tego firma ETHIC Intelligence ma niezwłocznie przystąpić do pracy, zaś pierwsze wyniki jej kontroli znane i, jak zapowiada EADS, upublicznione mają być w lutym 2013 roku.
-
Pieniądze za milczenie o Milli Vanilli
Pomimo plotek grupa Milli Vanilli została nominowana do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Debiut. Zespół otrzymał statuetkę, by kilka dni później, 19 listopada 1990 roku, po raz pierwszy w historii przyznawania tych nagród, została ona odebrana laureatom.
-
Siemens zapłaci Grecji
“The Daily Telegraph” donosi o ugodzie między greckim rządem a firmą Siemens. W jej ramach niemiecki gigant zapłaci Grecji 330 milionów euro. Zdaniem komentatorów to wcale nie jest duża kwota zważywszy, że grecka komisja parlamentarna wyceniła straty spowodowane korupcją Siemensa na 2 miliardy euro.
-
Niemieckie firmy żądają ratyfikacji konwencji ONZ
Ponad 30 czołowych niemieckich przedsiębiorstw podpisało się pod bezprecedensowym listem, jaki krajowy oddział Międzynarodowej Izby Handlowej wystosował do przewodniczących klubów parlamentarnych wszystkich partii reprezentowanych w Bundestagu.
-
Raport dot. Europejskiego Systemu Uczciwości
"Money, politics, power: corruption risks in Europe" - pod takim tytułem Transparency International opublikowało raport stanowiący podsumowanie sukcesywnie udostępnianych analiz krajowych systemów uczciwości.
-
Nagroda dla dziennikarzy śledczych
Nagrodę im. Henry'ego Nannena, uważaną za najważniejsze niemieckie wyróżnienie dla dziennikarzy przyznano za publikacje o tematyce korupcyjnej, a jednocześnie mające największy wpływ na społeczeństwo.
-
Niemcy tracą miliardy
Nawet tak wysoko oceniany w rankingach korupcji kraj jak Niemcy traci w jej wyniku miliardy euro rocznie. Takie szokujące wnioski wypływają z badania profesora Friedricha Schneidera z Uniwersytetu Johannesa Keplera w Linzu.
-
Grecja bliska ugody z Siemensem
Francuska Agencja AFP podaje, że rząd Grecji jest coraz bliżej zawarcia ugody z Siemensem. Nieoficjalnie mówi się o 170 milionach euro w ramach rekompensaty za nieuczciwe zdobywanie zagranicznych kontraktów. Siemens miał w tym celu utrzymywać tajne konta z przeznaczeniem na łapówki.
-
Transparentność budżetu a korupcja
Istnieje silna zależność między poziomem korupcji a transparentnością tworzenia i realizowania założeń budżetowych. Marie Chêne jedna z ekspertek Transparency International przyznała, że w krajach o ugruntowanej demokracji wolność prasy i dostęp do informacji publicznej są związane z kontrolą społeczną, a co za tym idzie, ograniczeniem korupcji.
-
Zausznik prezydenta Niemiec podejrzany
Policja przeszukała dom byłego rzecznika prasowego i bliskiego współpracownika prezydenta Niemiec Christiana Wulffa. Sprawa może być kolejnym powodem do krytyki głowy państwa i apeli o jego ustąpienie.
-
Koniec procesu Ferrostaal
Przed sądem w Monachium zakończył się proces koncernu inżynieryjno-zbrojeniowego Ferrostaal, oskarżanego o pomaganie sobie łapówkami w staraniach o kontrakty. W konsekwencji został on ukarany grzywną niemal 140 milionów euro.
Wybierz Strony
- wstecz o 5 <<
- poprzednia <
- 1
- 2
- 3
- dalej o 5 >>
- następna >