Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

ICIJ ujawnia oszustwa

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego (International Consortium of Investigative Journalists - ICIJ) z siedzibą w Waszyngtonie ujawniło nazwiska 130 tysięcy osób z całego świata (w tym polityków i wpływowych biznesmenów), które ukrywały swoje majątki na kontach w rajach podatkowych.

Publikacja tych nazwisk wywołała nie tylko lawinę komentarzy, ale też wszczęcie formalnych śledztw w sprawie oszustw finansowych. 

Około 2 milionów emaili i innych dokumentów wyciekło z instytucji finansowych Brytyjskich Wysp Dziewiczych. W opałach znalazł się m.in. Jean-Jacques Augier - współpracownik prezydenta Francji Francoisa Hollande'a.

Pozytywnie o projekcie ICIJ wypowiedzieli się już Minister Finansów Niemiec - Wolfgang Schäuble - oraz kanadyjska Minister ds. Dochodu Narodowego - Gail Shea. Unia Europejska skłania się do wprowadzenia przepisów ułatwiających wymianę informacji bankowych między urzędami podatkowymi poszczególnych krajów. Swoje obawy wyraziły jednak Austria i Luksemburg.

Według szacunków podawanych przez "The Guardian", w rajach podatkowych oszuści ukryli około 21 bilionów funtów.

Interaktywna mapa udostępniona na stronie ICIJ pozwala na zapoznanie się z najważniejszymi  wydarzeniami, które nastąpiły po ujawnieniu danych. W Europie media w co najmniej 10 krajach domagają się wyjaśnienia interesów prowadzonych przez znane postaci.Źródła:

http://www.guardian.co.uk/uk/2013/apr/03/offshore-secrets-offshore-tax-haven

http://www.icij.org/

 

 

 

do góry