Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Koniec współpracy z FIFA

Transparency International ogłosiło koniec współpracy z FIFA. TI zarzuca Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej zaniechanie dochodzeń ws. skandali korupcyjnych do jakich dochodziło w jej szeregach.

W nielicznych mediach, które ten fakt nagłośniły, cytowana jest Sylvia Schenk - ekspert TI ds. sportu.  Powołując się na agencję Associated Press, „Business Week” podaje, że Schenk usprawiedliwiła decyzję TI tym, iż FIFA nie zgodziła się na sugestie, aby członkowie komisji mającej badać przypadki korupcji wykonywali swoją pracę nieodpłatnie, a dodatkowo mieli legitymację do przeanalizowania zamierzchłych skandali.


Główny zarzut sformułowany przez TI w opublikowanym 16 sierpnia 2011 roku raporcie „Safe Hands: Building Integrity and Transparency at FIFA” to brak przejrzystości. A jak zaznaczono, Światowa Federacja Futbolu jest z jednej strony pozarządową organizacją non-profit, z drugiej zaś światową korporacją o globalnym zasięgu (zrzesza więcej członków niż ONZ), potężnej sile oddziaływania i niebagatelnych przychodach.

Organizacja nie jest odpowiedzialna przed żadnym zewnętrznym podmiotem, a jedynie przed tworzącymi ją krajowymi federacjami. A że te są biorcami dotacji płynących z centrali, zdaniem TI jest mało prawdopodobne, by impuls ku zmianom w transparentności wyszedł z wewnątrz.

Autorzy raportu konkludują, iż dla odbudowy wizerunku FIFA musi stać się przykładem realizacji zasady „fair play”, którą promuje na boisku.
Źródła:

http://www.businessweek.com/ap/financialnews/D9RBPS4G0.htm

http://www.google.com/hostednews/ap/article

/ALeqM5gatmQ_6ZCPpdgu2JxeND2K7ISekw?docId=0829774c254544bb8e1bd5438e14828a

 

 

do góry