Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Korea Północna mogła przekupić Pakistan

Wysocy rangą pakistańscy urzędnicy mogli bogacić się na sprzedaży Korei Północnej technologii nuklearnej. Jeśli wierzyć w prawdziwość datowanego na 15 lipca 1998 roku listu udostępnionego przez Abdula Qadeera Khana, północnokoreański rząd przekupił ponad trzema milionami dolarów oraz diamentami i szmaragdami pakistańskich wojskowych.

Potwierdzeniem tych rewelacji ma być list Koreańczyków, którego kopię zamieścił dziennik „The Washington Times”.  W korespondencji czytamy „ (…) Generał Kang powiedział, że właśnie wydano 3 miliony dolarów dowódcy armii Generałowi J. Karamatowi oraz pół miliona dolarów i 3 zestawy diamentów i rubinów generałowi Zulfiqarowi Khanowi. (…)” Dalej jest w nim prośba o dostarczenie umówionych dokumentów i komponentów do rakiet.


List podpisał Jon Byong Ho, Sekretarz Koreańskiej Partii Pracy.

Gazeta zaznacza, że bardzo trudno o potwierdzenie autentyczności listu Ho, który jest wiernym poplecznikiem Kim Dzong Ila i niewiele listów, które wyszły spod jego pióra wydostało się poza granice Korei Północnej.

Poproszony o ustosunkowanie się do listu wymieniony w nim Zulfiqar Khan odpowiedział, że oskarżenia o korupcję są nieprawdziwe, a porozumienie w sprawie broni nuklearnej zawarto już za rządów Benazir Bhutto w połowie lat 90-tych, między stronami nie zanotowano żadnych rozbieżności, nie było także obietnic dodatkowych gratyfikacji.

Abdul Qadeer Khan, bardziej znany jako doktor A.Q. Khan jest uważany za ojca pakistańskiego programu nuklearnego. Jak podał w połowie lipca tego roku „The Telegraph”, w 2004 przyznał się on do przekazania tajnych informacji Iranowi, Korei Północnej i Libii.

Pakistan jest jednym z niewielu krajów utrzymujących stosunki dyplomatyczne z Koreą Północną. “The Washington Times” podaje, że według wszelkich rachunków przekazał reżimowi Kim Dzong  Ila dokumentację pozwalającą na rozwój broni jądrowej.

 
Źródła:

http://www.washingtonpost.com/wp-srv/world/documents/north-korea-letter.html

http://www.npr.org/blogs/thetwo-way/2011/07/07/137668899/report-papers-show-north-korean-bribes-for-pakistans-nuclear-know-how

http://www.washingtonpost.com/world/national-security/pakistans-nuclear-bomb-maker-says-north-korea-paid-bribes-for-know-how/2010/11/12/gIQAZ1kH1H_story.html

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/pakistan/8623170/Abdul-Qadeer-accuses-Pakistani-military-figures-of-accepting-bribes-from-North-Korea.html

http://www.epakistannews.com/us-aims-to-roll-back-pakistan-nuclear-programme.html

   

 

do góry