Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wikileaks o korupcji w Czechach

Demaskatorska strona WikiLeaks przysłużyła się upublicznieniu wielu kompromitujących materiałów pochodzących z kanałów dyplomatycznych. Przecieki nie ominęły naszych południowych sąsiadów.

Przez około dekadę amerykańscy dyplomaci wyrażali swoje zaniepokojenie stanem korupcji w Republice Czeskiej. Wśród kilkuset depesz z ambasady Stanów Zjednoczonych w Pradze, znalazła się jedna z września 2005 roku,  zatytułowana „Korupcja w Czechach: jest źle i nie zanosi się na rychłą poprawę”. Ambasador William J. Cabaniss jr ostrzegał, że stan ten może się pogorszyć.


Wcześniej Wikileaks ujawniła depesze Amerykanów dotyczące korupcji na innych kontynentach.

Okazało się wówczas, że Stany Zjednoczone już kilka lat temu wiedziały np. o korupcji w kręgach rządowych Tunezji.

Z kolei ujawnione depesze amerykańskich dyplomatów w Indonezji, do których dotarła australijska prasa za pośrednictwem portalu Wikileaks wskazują, że po wyborze na urząd prezydenta Yudhoyono wykorzystywał zajmowane stanowisko dla prywatnych korzyści. Tymczasem zwycięstwo w wyborach zapewnił sobie na fali haseł zdecydowanej rozprawy z korupcją w kraju.

WikiLeaks.org cieszy się popularnością zwłaszcza wśród detektywów i demaskatorów, ponieważ można tam znaleźć niepublikowane wcześniej dokumenty. Jak twierdzą przedstawiciele portalu, wyszedł on dotąd obronną ręką z ponad stu procesów sądowych.

 

Źródła:

http://www.thenews.pl/1/10/Artykul/54594,Wikileaks-%E2%80%93-Czech-corruption-bad-could-get-worse

http://www.ceskapozice.cz/en/news/politics-policy/wikileaks-us-embassy%E2%80%99s-take-czech-corruption

 
 

 

do góry