Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

CHRAJ ma nową szefową

W ubiegły wtorek prezydent Ghany John Evans Mills zaprzysiągł nową szefową tamtejszej Komisji Praw Człowieka i Sprawiedliwości (Commission on Human Rights and Administrative Justice - CHRAJ). Lauretta Vivian Lamptey zapewniła o swojej determinacji do walki z korupcją pod każdą postacią, bez strachu i faworyzowania.

Nowej szefowej Komisji gratulowali m.in. dr Fred Deegbe – przewodniczący i Florence Dennis - sekretarz Koalicji Antykorupcyjnej Ghany (Ghana Anti-corruption Coalition – GACC), będącej międzysektorowym przedsięwzięciem instytucji państwowych, prywatnych i obywatelskich, którego podstawowym celem jest rozwój potencjału i zdolności walki z korupcją.


W wydanym oświadczeniu zwrócili oni uwagę na solidne zaplecze prawne nowej szefowej oraz jej ogromne doświadczenie w pracy wysokiego szczebla urzędnika państwowego.

Wybór nowej szefowej poprzedziło odejście na emeryturę w 2010 roku sędzi Emile Short, a także rezygnacja z pełnienia stanowiska przez Annę Bossman w maju tego roku.

Lauretta Lamptey zapowiedziała, iż jej zespół prezentować będzie politykę otwartych drzwi, której cechą nadrzędną będzie uczciwość.

Komisja jest  krajową instytucją powołaną w celu ochrony i promowania podstawowych praw i wolności człowieka oraz sprawiedliwości w Ghanie. Została ustanowiona w 1993 roku, na podstawie Konstytucji Ghany z roku 1992, poprzez Ustawę nr 456. Zajmuje się rozpatrywaniem skarg dotyczących naruszeń fundamentalnych praw i wolności człowieka, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Komisja jest jednocześnie antykorupcyjną agencją i posiada uprawnienie do badania przypadków nadużywania władzy oraz wszelkich podejrzeń korupcji i sprzeniewierzania państwowych funduszy przez urzędników.

Źródła:
http://www.ghanabusinessnews.com/2011/07/28/gacc-congratulates-new-chraj-commissioner/
http://www.modernghana.com/news/342900/1/fighting-corruption-will-be-my-focus-chraj-boss.html
www.antykorupcja.edu.pl

 

 

 

do góry