Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Sezon piłkarski w Turcji z poślizgiem

W związku z toczącym się dochodzeniem w sprawie korupcji w tureckiej piłce, inauguracja nowego sezonu opóźni się o ponad miesiąc. Stojący na czele Tureckiego Związku Piłki Nożnej Mehmet Ali Aydinlar zadecydował, iż w związku z toczącym się dochodzeniem nowy sezon rozpocznie się 9 września, a nie jak wstępnie zaplanowano 5 sierpnia.

Opóźnienie motywowane jest oczekiwaniem na efekty postępowania prowadzonego przez policję.


Afera, która rozemocjonowała opinię publiczną, wybuchła w pierwszej połowie lipca wraz z aresztowaniem szeregu osób z piłkarskiego świata, na czele z Azizem Yıldırımem, prezesem klubu Fenerbahçe, który zdobył mistrzostwo kraju w poprzednim sezonie. Oprócz niego zatrzymani zostali prezesi i działacze innych drużyn, trenerzy oraz piłkarze. W sumie zarzuty usłyszało już około 30 osób, a w związku ze sprawą zatrzymanych zostało kilkadziesiąt kolejnych.

Zdaniem śledczych w sezonie 2010/2011 w 2 najwyższych ligach w Turcji – Super Lidze oraz 1 Lidze – doszło do zmanipulowania wyników 19 spotkań. Sprawcy, działając w zorganizowany sposób, mieli za pomocą łapówek ustawiać wyniki rozgrywek. Oprócz sankcji karnych, winnym grozi dożywotnie wykluczenie z profesjonalnego futbolu.

Związek postanowił zrezygnować z własnego dochodzenia na rzecz policyjnego i wstrzymać się z wyciąganiem konsekwencji do jego zakończenia. W związku z tym Fenerbahçe będzie mógł wystąpić w Lidze Mistrzów jako reprezentant Turcji.

 
Źródło:
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15265424,00.html
http://www.hurriyetdailynews.com/n.php?n=fifa-finds-rigging-evidence-in-turkey-2011-07-21
http://en.wikipedia.org/wiki/2011_Turkish_football_corruption_scandal


 
 

 

 

 

do góry