Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Czeska minister podejrzana o korupcję

Portal “Ceska pozice” donosi o wszczęciu śledztwa ws. korupcji, jakiej miała się dopuścić była minister sprawiedliwości Czech Daniela Kovářová. Podejrzewa się ją o przyjęcie łapówek od osób skazanych w zamian za ułatwienie ich zwolnienia.

 


Historia zaczęła się w lutym 2008 roku napadem na furgonetkę przewożącą pieniądze. W 2009 roku Josef Blažek i Rudolf Tesárek zostali skazani na 10 lat więzienia za napad z bronią w ręku. Odwołali się od wyroku do ówczesnej minister Kovářovej, która, według portalu, przekazała wniosek do odpowiedniej komórki w ministerstwie. Ta dwukrotnie odmawiała wydania pozytywnej opinii. Jednak Kovářová niezrażona odmową, usprawiedliwiając to błędami w śledztwie,  przekazała całą dokumentację do sędziego, który w końcu wydał pozytywną rekomendację. “Ceska pozice” zauważa, że ów sędzia był na stażu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dzień później Kovářová nakazała tymczasowe zwolnienie skazanych – podaje portal powołując się na tygodnik „Respekt”.

Kiedy w 2010 roku kolejny minister sprawiedliwości Jiří Pospíšil cofnął decyzję poprzedników, a sąd wydał międzynarodowy nakaz aresztowania, Blažek  i Tesárek byli już w Tajlandii. W maju 2010 roku tamtejsza policja aresztowała przestępców, którzy obecnie oczekują na ekstradycję.

Byłej pani minister zarzuca się też szczodre nagradzanie swojego zastępcy. Po 7 miesiącach pracy otrzymał on premie równe dziesięciokrotności miesięcznego wynagrodzenia.

 

Źródła:
http://www.ceskapozice.cz/en/news/politics-policy/anti-corruption-police-investigate-former-czech-justice-minister
http://www.radio.cz/en/section/news/news-2009-08-18
http://www.radio.cz/en/section/news/news-2011-05-14
http://www.ceskapozice.cz/en/news/politics-policy/ex-justice-minister%E2%80%99s-bonuses-questioned

  

 

 

do góry