Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wiceprezydent FIFA odchodzi w atmosferze skandalu

Wiceprezydent FIFA Jack Werner zrezygnował z funkcji w obliczu prowadzonego wobec niego postępowania o korupcję. Werner zdecydował się ustąpić ze wszystkich funkcji zajmowanych w strukturach światowej federacji piłkarskiej.

 W zarządzie tej organizacji był prawdziwym weteranem, gdyż zasiadał w nim od 28 lat. Poza tym zrezygnował z fotela prezydenta Konfederacji Piłkarskiej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów (CONCACAF) oraz przewodniczącego Karaibskiej Unii Piłkarskiej. Odszedł w atmosferze skandalu i ze zszarganą reputacją. Oficjalnie nic mu nie udowodniono, bowiem, w obliczu jego rezygnacji, FIFA umorzyła prowadzone wobec niego postępowanie.


Afera korupcyjna dotyczyła kampanii przed wyborami prezydenta FIFA, które odbyły się 1 czerwca 2011 roku. Wernerowi zarzucono, że zorganizował spotkanie przedstawicieli Karaibskiej Unii Piłkarskiej z kandydatem na fotel szefa FIFA, Katarczykiem Mohamedem bin Hammamem, na którym posiadającym prawo głosu oficjelom oferowano łapówki w wysokości 40 tysięcy dolarów każda. W wyniku pojawiających się na ten temat doniesień, obaj mężczyźni zostali zawieszeni i wszczęto wobec nich postępowanie wyjaśniające.

Jako że bin Hammam był jedynym kontrkandydatem ubiegającego się o reelekcję Seppa Blattera, zawieszenie tego pierwszego sprawiło, iż Blatter do wyborów przystąpił jako jedyny i uzyskał przedłużenie swojej funkcji o kolejną kadencję.

Postępowanie wobec Wernera pozostanie umorzone, tak długo jak pozostanie poza strukturami światowego futbolu. Wzywany będzie jednak do składania zeznań w postępowaniu przeciwko bin Hammamowi.Źródła:

http://www.guardian.co.uk/football/2011/jun/20/fifa-jack-warner-resigns

http://blogs.wsj.com/corruption-currents/2011/06/20/jack-warner-resigns-fifa-drops-bribery-probe/

http://www.nzherald.co.nz/sport/news/article.cfm?c_id=4&objectid=10733535

 

 

do góry