Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Matki z Plaza de Mayo uwikłane w korupcję

Znana argentyńska organizacja pozarządowa Matki z Plaza de Mayo jest uwikłana w skandal korupcyjny. Może on mieć polityczne reperkusje w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich.Jednym z przedsięwzięć prowadzonych przez Matki z Plaza de Mayo była wspierana finansowo przez rząd budowa mieszkań komunalnych dla najbiedniejszych o nazwie „Wspólne Marzenia”.

Skandal wybuchł, gdy opinią publiczną wstrząsnęła wiadomość, iż prokuratura postawiła zarzuty korupcyjne zarządzającemu środkami finansowymi programu Sergio Schoklenderowi oraz kilku jego współpracownikom. Sergio Schoklender oraz również zamieszany w sprawę jego brat Pablo zostali przez organizację zwolnieni, nie jest zaś dla nikogo tajemnicą, że Schoklender jest prawą ręką przywódczyni Matek, Hebe de Bonafini.


Podejrzewany jest on o oszustwa finansowe, pranie pieniędzy oraz nielegalne wzbogacenie. Za pomocą szeregu operacji miał wyprowadzić publiczne środki do jego prywatnych przedsięwzięć biznesowych. W wyniku swojej działalności zgromadził majątek w postaci 19-pokojowej posiadłości, jachtu oraz samochodów ferrari i porsche. A to wszystko przy oficjalnych zarobkach w wysokości około 44 tysięcy złotych rocznie.

Aczkolwiek organizacja, jako taka, nie jest o nic oskarżana, skandal stawia ją w bardzo złym świetle i prowokuje pytania o rzetelność gospodarowania środkami publicznymi. Od 2008 roku program wsparto kwotą rzędu 510 milionów złotych. W ogniu krytyki znalazła się również administracja rządowa za zaniechania i brak prawidłowego nadzoru nad prowadzonymi inwestycjami. Jak donosi prasa, prowadzone dochodzenie już zostało poszerzone o wątki ewentualnych współodpowiedzialności i współudziału przedstawicieli rządu i organizacji. Mówi się nawet, iż postępowanie może zakończyć się aktem oskarżenia dla de Bonafini.

Stowarzyszenie Matek z Plaza de Mayo (Asociación Madres de Plaza de Mayo) jest renomowaną argentyńską organizacją walczącą o prawa człowieka. Swoją nazwę wzięło od placu, na którym co czwartek spotykały się matki zaginionych bez wieści w okresie, gdy krajem rządziła wojskowa dyktatura. Kobiety zasłynęły tym, iż niezłomnie przez lata rządów junty i po przywróceniu demokracji domagały się wyjaśnienia, co stało się z ich krewnymi oraz kary dla sprawców.

Z czasem organizacja podjęła inne działania o charakterze pomocowym i na rzecz ubogich mieszkańców Argentyny. Za sprawą stojącej na jej czele de Bonafini, Matki pośrednio zaangażowały się w politykę, wspierając rządy prezydenta Néstora Kirchnera, a następnie obecnie zasiadającej na fotelu głowy państwa jego małżonki Cristiny Fernández Kirchner.

Prezydent Kirchner jeszcze w czerwcu 2011 roku miała ogłosić, czy będzie ubiegać się o reelekcję w przypadających w październiku 2011 roku wyborach. Jednakże obecny skandal, w związku z tym, iż jej administracja blisko z organizacją współpracowała i pomagała finansować jej projekty, może rykoszetem trafić w panią prezydent i wpłynąć na jej notowania.Źródła:

http://www.economist.com/node/18836612?story_id=18836612

http://www.ipsnews.net/news.asp?idnews=56136

http://en.mercopress.com/2011/06/16/argentina-human-rights-group-money-spent-on-ferraris-yachts-and-villas

 

 

do góry