Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Sepp Blatter - jedyny kandydat w wyborach

W niedzielę 29 maja Komitet Etyki przy Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej zawiesił działaczy tejże organizacji - Mohameda bin Hammama i Jacka Warnera (wiceprezydenta FIFA) - jednocześnie odsuwając podejrzenia o korupcję od jej prezydenta Seppa Blattera.

Katarczyk Mohamed bin Hammam planował ubiegać się w czerwcowych wyborach o prezydenturę Federacji,  jego rywalem w walce o tę posadę miał być - rządzący od 12 lat organizacją -  Blatter, który został teraz jedynym kandydatem.


W maju szef FIFA zadeklarował, że władze organizacji  spotkają się z demaskatorem, który ujawnił, iż zwycięstwo w rywalizacji Katar zapewnił sobie dzięki przekupstwu dwóch przedstawicieli komitetu. W zamian za 1,5 miliona dolarów łapówki każdy, wiceprezydent FIFA Issa Hayatou oraz przedstawiciel Wybrzeża Kości Słoniowej Jacques Anouma mieli zgodzić się oddać głos na arabskiego kandydata.

Zwycięstwo Kataru zaczęło wzbudzać kontrowersje, gdyż kandydatura ta pozostawiła za sobą uznawane za faworytów kraje, jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Także na antypodach słychać głosy oburzenia.  Australia wydała ponad 40 milionów dolarów przygotowując się do przedstawienia swojej kandydatury jako najlepszego gospodarza mistrzostw w 2022 roku.  Niezależny australijski senator Nick Xenophon  apeluje, aby wstrzymać się z wydaniem jakichkolwiek pieniędzy na dalszą walkę o organizację turnieju do czasu aż FIFA ostatecznie rozwiąże sprawę korupcji.

Wybory na szefa Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej odbędą się w środę 1 czerwca.Źródła:
http://soccernet.espn.go.com/news/story/_/id/924551/australian-senator-urges-red-card-for-fifa?cc=5739
http://www.abc.net.au/news/stories/2011/05/30/3230116.htm

 

 

 

do góry