Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wystarczy myśleć o pieniądzach

Myślenie o pieniądzach potencjalnie prowadzi do korupcji. Tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Utah i Uniwersytetu Harvarda.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 300 studentów podzielonych na dwie grupy. Pierwsza z nich została poproszona o wykonywanie czynności wymagających użycia słów i obrazów związanych z pieniędzmi. Druga grupa zajmowała się sprawami w żaden sposób nie łączącymi się ze środkami płatniczymi.

Następnie poproszono ich o podjęcie niezgodnych z prawem decyzji, które miały przynieść znaczące dochody lub zatrudnić pracownika, o którym wiadomo, że ujawnia informacje poufne. Okazało się, że członkowie pierwszej grupy chętniej akceptowali zachowania nieetyczne. Badania wskazały także, że nie był konieczny bezpośredni kontakt z pieniądzem, aby skłonność do działań nieuczciwych i korupcyjnych wzrosła.

Nie był to pierwszy eksperyment tego typu. W 2012 roku zbadano, że ludzie bogaci nie tylko chętniej podejmowali działania nieetyczne i korupcyjne, lecz także podkradali słodycze z pojemnika oznaczonego „dla dzieci” dwukrotnie częściej i w większej ilości niż osoby biedniejsze biorące udział w eksperymencie. Co więcej, ludzie ci mniej chętnie dzielili się z innymi swoimi pieniędzmi.


Źródło:

http://www.huffingtonpost.com/2013/06/16/money-corruption-study_n_3450724.html


 

do góry