Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zawalczy z korupcją w FIFA?

Ścigał ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości. Czy kolejnym stojącym przed nim wyzwaniem będzie korupcja w FIFA? Luis Moreno-Ocampo jest typowany na przyszłego szefa antykorupcyjnej komórki Światowej Federacji Piłkarskiej.

Po serii skandali korupcyjnych związanych z przyznaniem Katarowi praw do organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku oraz kupowaniem głosów przed wyborami nowego szefa Federacji, które odbyły się w czerwcu 2011 roku, organizacja pragnąc odbudować nadszarpnięty wizerunek, zapowiedziała reformy instytucjonalne mające ułatwić walkę z tego typu przestępstwami. Gremium powołane specjalnie do opracowania projektu zmian, zaproponowało ustanowienie 2 specjalnych komisji: jednej mającej pełnić funkcję audytorską oraz drugiej, ds. etyki, która badałaby podejrzenia natury korupcyjnej.

Członkowie obu komisji mieli pochodzić spoza środowiska FIFA jako, że jednym z głównych zarzutów było, iż nie radzi sobie ona z wymierzaniem sprawiedliwości we własnych szeregach. Oficjalnie zatwierdzone kandydatury przewodniczących obu organów mają zostać przedstawione na spotkaniu komitetu wykonawczego federacji w lipcu.

Jak jednak donosi prasa, najprawdopodobniej komórką ds. audytu, która monitorować będzie wielomilionowe wydatki, pokieruje Domenico Scala, Szwajcar posiadający bogate doświadczenie w pracy dla czołowych firm z branży spożywczej, farmaceutycznej i biotechnologicznej. Mocniej jednakże elektryzuje nazwisko osoby mającej objąć drugą komisję. Pojawiły się bowiem spekulacje, iż badaniem doniesień korupcyjnych pokieruje Luis Moreno-Ocampo, obecnie sprawujący funkcję prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, ścigającego najpoważniejsze zbrodnie przeciwko ludzkości.

Powyższą informację uprawdopodabnia fakt, iż w czerwcu 2012 roku Ocampo kończy swoją 9-letnią kadencję jako haski prokurator, przez co od lipca mógłby podjąć się nowego wyzwania w postaci porządków w Światowej Federacji Piłkarskiej.Źródła:

http://sportsillustrated.cnn.com/2012/soccer/wires/05/22/2080.ap.soc.fifa.meetings.1st.ld.writethru.419/index.html

http://news.smh.com.au/breaking-news-sport/fifa-to-pick-anticorruption-officials-20120522-1z1uu.html

http://www.france24.com/en/20120529-war-crimes-prosecutor-set-tackle-football-corruption-fifa-luis-moreno-ocampo

 

 

do góry